CISC zamiast RISC

Serwery oparte na firmowych rozwiązaniach, najczęściej na procesorach RISC, ustępują coraz częściej pola serwerom intelowskim (architektura CISC i Itanium). Tendencja taka stale umacnia się.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ najnowsze procesory x86 pracują bardzo wydajnie (chodzi o układy Intela i AMD) i producenci serwerów opanowali bardzo dobrze platformy wieloprocesorowe oparte na takich układach.

Obecnie znakomita większość serwerów kosztujących poniżej 10 tysięcy złotych jest oparta na procesorach Intelowskich. Są to serwery klasy podstawowej. Jednak analitycy sądzą, że w najbliższym czasie platforma Intelowska umocni się w sektorze serwerów klasy średniej. Niektórzy przepowiadają, że w ciągu najbliższych pięciu lat platformy Intel/Windows i Intel/Linux zagarną co najmniej połowę rynku opanowanego obecnie przez platformę RISC/Unix.

Zobacz również:

  • Najszybszy Helios w Cyfronecie

Dużą zasługę ma tu Intel, który inwestuje grube pieniądze w opracowywanie nowych technologii procesorowych, czego owocem są takie układy jak Xeon MP czy Itanium 2. Rośnie też podaż aplikacji biznesowych, które można uruchamiać na wieloprocesorowych serwerach Intelowskich pracujących pod systemami operacyjnymi Windows i Linux. Jest to przysłowiowa woda na młyn tej platformy.

Jeśli wszystko będzie się dalej rozgrywać w tym tempie, to w 2005 roku serwery RISC trzeba będzie zaliczyć do niszy rynkowej noszącej szyld: specjalizowane, wysokowydajne serwery.

Według IDC, w 2001 roku 37 procent rynku było opanowane przez serwery x86. Obecnie jest to już 44 procent rynku (dane z pierwszego kwartału br.). W przypadku serwerów RISC dane przestawiają się następująco: 2001 rok – 50 procent rynku, pierwszy kwartał 2003 – 43 procent.

Platforma Intelowska ma jeszcze jedną zaletę - użytkownicy nie muszą się wiązać na stałe z jednym dostawcą. W przypadku serwerów opartych na firmowych procesorach, takich jak SPARC (Sun), PowerPC (IBM) czy PA-RISC i Alpha (HP), użytkownik jest skazany nie tylko na wybraną platformę, ale na konkretnego producenta i konkretny system operacyjny (Solaris, AIX lub HP-UX). A na serwerze wyposażonym w procesor Itanium można zainstalować zarówno system operacyjny HP-UX jak i Windows czy Linux. I właśnie to użytkownicy sobie bardzo cenią.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200