CIO w nowych odsłonach

Nowoczesny dyrektor działu IT będzie musiał nie tylko przyswoić sobie nowe umiejętności, ale także lepiej współpracować z biznesem, wprowadzać innowacje i pomagać firmie w walce rynkowej.

Jak wynika z raportu Constellation Research, w ciągu ostatnich pięciu lat do zmiany w roli CIO w dużej mierze przyczyniły się trzy czynniki.

Po pierwsze, tempo innowacji w technologii konsumenckiej wyprzedziło tempo zmian technologii biznesowych, redukując wpływ CIO na zarządzanie. Po drugie, działające wciąż rozwiązania zaimplementowane w ramach inwestycji Y2K spowalniają uaktualnianie systemów. Po trzecie, tempo rozwoju technologii przekroczyło możliwości jej adaptacji.

"CIO przyszłości nie będzie już nadzorował wielomilionowych projektów IT i przewodził zmianie organizacyjnej wprowadzanej przez adaptację technologii" - twierdzi Ray Wang, prezes i analityk Constellation Research. Definicja dyrektora informatyki będzie szersza.CIO będzie musiał dostarczać w większym zakresie wartość biznesową, tworzyć zyski i pomagać firmie w wyróżnianiu się na rynku.

CIO nowej generacji wyłoni się z tła tradycyjnej technologii z umiejętnościami lidera biznesowego i z wiedzą technologiczną. Zdaniem autorów raportu, CIO będzie potrzebował czterech nowych postaci. Jeśli nie uda mu się ewoluować w nowym kierunku, może stracić swoją pozycję na rzecz zespołów biznesowych. Zdaniem Wanga, szefowie działów biznesowych już zaczynają odgrywać rolę CIO w wielu firmach.

Technologia i biznes

Nowa rola dyrektora informatyki będzie równoważyła działania zewnętrzne z wewnętrznymi, będzie wymagała wiedzy technologicznej i biznesowej. Oto cztery nowe postaci, w które nowoczesny CIO powinien wcielić się sam, lub jeśli jego dział jest duży - zatrudnić.

1. Chief "Infrastructure" Officer - dyrektor ds. infrastruktury

Wielu CIO zna już tę postać. Są to menedżerowie, którzy koncentrują się na redukcji kosztów, kontrolują 65-70% całego budżetu. Większość projektów za priorytet przyjmuje utrzymanie "zapalonych świateł" i prowadzenie działających już systemów. Dyrektorzy ds. infrastruktury będą koncentrowali się na stronie technologicznej i działaniach wewnętrznych - wynika z raportu.

2. Chief "Integration" Officer - dyrektor ds. integracji

Ta postać ma zarządzać jedynie 5-10% całego budżetu i musi połączyć różne procesy biznesowe, dane, systemy oraz podejście cloudowe. Dyrektor ds. integracji koncentruje się na stronie technologicznej, działaniach wewnętrznych i zewnętrznych.

3. Chief "Intelligence" Officer - dyrektor ds. informacji biznesowej

Zarządza 10-15% całego budżetu i stara się poprawić dostęp do informacji dla użytkowników biznesowych. Koncentruje się na stronie biznesowej i problemach wewnętrznych organizacji, próbuje powiązać odpowiednie dane z odpowiednimi osobami we właściwym czasie i przy pomocy odpowiedniego interfejsu. Zdaniem Raya Wanga, wiele funkcji związanych z infrastrukturą oddawanych jest w outsourcing lub przechodzi do chmury obliczeniowej, zaś chief intelligence officer staje się coraz ważniejszy.

4. Chief "Innovation" Officer - dyrektor ds. innowacji

Inwestuje 5-10% całego budżetu, wprowadza innowacje. Na ogół ma zaplecze biznesowe, "szybko działa, szybko popełnia błędy i szybko ponownie rusza do przodu". Ta postać będzie - zdaniem Wanga - najtrudniejsza dla CIO do wprowadzenia. Wymaga dobrego zrozumienia strategii biznesowej oraz bycia na bieżąco z dużą ilością nowinek technologicznych, których często nie ma jeszcze na rynku.

Zupełnie nowy CIO

Rośnie rola IT w firmie, zmienia się też sposób postrzegania CIO w organizacji - twierdzą publicyści CIO Insight w publikacji "The 'New' Chief Information Officer". Wartość strategiczna informacji nie wzrosła w ostatnich latach, nawet jeśli rola CIO znacząco się zmieniła. Zdaniem cytowanego przez CIO Insight Iana Cambella z firmy konsultingowej Nucleus Research, za dziesięć lat będzie już niewielu CIO. Jednocześnie w firmach ze wszystkich branż wzrośnie znaczenie IT. Oznacza to, że strategia tego nowego "działu informacji" będzie wyspecjalizowana i niezwykle ważna, a prowadził ją będzie wizjonerski członek zarządu, podległy bezpośrednio CEO.

Owi wizjonerzy informacji nie będą już spędzali zbyt wiele czasu na rutynowych działaniach, będą się za to koncentrowali na działaniach strategicznych. Staną się prawdziwymi agentami zmiany. Bardzo ważnym krokiem dla nowego CIO jest zrozumienie, jaką rolę IT będzie odgrywało w firmie w przyszłości. Podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą powinien więc dokładnie zbadać, czy dział informatyczny w przyszłości będzie się wpisywał w zmieniającą się strukturę zarządzania.

Nadszedł czas, w którym CIO powinien opuścić bezpieczną, znaną i zapewniającą komfort strefę i podjąć ryzyko zmian.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200