CIO Roku 2010
-
- 04.03.2011
Finalista: Jarosław Klasa Do 2008 roku PKP CARGO nie miała spójnego systemu zarządzania aplikacjami, usługami dostępowymi, bezpieczeństwem dostępu użytkowników do zasobów, właściwą pracą serwerów oraz stacji roboczych. Projekt zainicjowany przez Jarosława Klasę wyeliminował te punkty zapalne firmy.

Zarządzanie procesami informatycznymi jednego z największych europejskich przewoźników towarowych to wyzwanie. Jarosław Klasa, od 1985 r. związany zawodowo z koleją, podjął to wyzwanie. Do tej pory wszystkie jego działania sprawdziły się i wzmocniły spółkę. "Informatyka jest moim hobby, ale takim, które daje mi chleb. Robię więc to, co naprawdę lubię, i uważam, że robię to dobrze" - uśmiecha się J. Klasa.
Stworzyć zgrany team
PKP Cargo to kwintesencja rozproszonej struktury. Spółka ma 7000 stacji roboczych na komputerach pochodzących od różnych producentów, działających na bazie Windows XP, Vista oraz 7; 60 różnych aplikacji biznesowych dostarczonych przez kilku producentów w różnych technologiach dostępu, architekturze oraz specyficznych wymagań w Grupie PKP SA; 10 tys. użytkowników systemów komputerowych i 400 lokalizacji geograficznych, w tym 20 lokalizacji głównych, zróżnicowanych pod kątem wykorzystywanych łączy telekomunikacyjnych, dostarczonych przez różnych operatorów. Do niedawna nie istniał zunifikowany system zarządzania oraz monitoringu usług wspierający procesy biznesowe. Taki stan rzeczy zastał w 2008 r. Jarosław Klasa, powołany na zastępcę dyrektora Biura Teleinformatyki w warszawskiej centrali PKP CARGO SA.
Zobacz również:
"Pracę w Biurze Teleinformatyki rozpocząłem od rozpoznawania procesów. Stwierdziłem, że przy planowanym wdrożeniu trzech dużych systemów: systemu klasy ERP, systemu eksploatacyjnego i utrzymaniowego, brakuje solidnych fundamentów IT w zakresie technologicznym oraz ludzkim" - opowiada Jarosław Klasa. "Stworzyłem więc ścisłą kadrę inżynierską, stosując metodologię ‘systemu zastępowych’, często stosowaną dla wykształcenia przywódców grup ‘zastępów’. Jest to idealna metoda na stworzenie zgranej grupy menedżerów, którzy czerpiąc wzorce, powielają ją na innych" - dodaje.