CIA uczy Rosjan, jak nawiązywać z nią w bezpieczny sposób kontakt

Amerykańska agencja wywiadowcza zaczęła wykorzystywać media społecznościowe do instruowania Rosjan, którzy nie zgadzają się z polityką Putina i potępiają agresję na Ukrainę, jak mogą wykorzystywać Internet celem przekazywania jej informacji, dzięki którym Ameryce i jej sojusznikom będzie łatwiej stawić czoła Kremlowi.

Agencja założyła na Instagramie konto, na którym opublikowała zredagowane w języku rosyjskim informacje, które wyjaśniają szczegółowo jak osoby takie mogą w bezpieczny dla nich sposób nawiązywać z nią kontakt. Wpis uczy Rosjan, jak uzyskiwać dostęp do przeglądarki Tor, co gwarantuje im zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa. Tor to anonimowa przeglądarka internetowa, która zapewnia dostęp do tzw. darknetu lub generalnie do takich stroni internetowych, do których nie mają dostępu wyszukiwarki, takie jak Google.

Wpis mówi, że potencjalni informatorzy nie powinni nigdy używać do tego celu swojego komputera osobistego lub służbowego, a zamiast tego powinni skorzystać z takiego sprzętu (ewentualnie oprogramowania), który nie ujawni ich tożsamości. Radzi też użytkownikom aby upewnili się iż zainstalowana na ich komputerach przeglądarka (taka jak Google Chrome, Firefox lub Safari) są bieżąco aktualizowane i działają w trybie przeglądania prywatnego, zwanego też trybem incognito.

Zobacz również:

  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną
  • Meta wprowadzi do Europy usługi wolne od reklam

CIA wskazuje też alternatywne wobec sieci Tor rozwiązanie, jakim jest VPN. Nie należy sięgać po tę metodę wtedy, gdy dostawcą usługi jest rosyjska firma. Dobrze jest też wtedy korzystać z płatnych usług tego typu, które dają większą gwarancję bezpieczeństwa.

Popyt na tego typu usługi znacznie wzrósł w Rosji od momentu, gdy Kreml zaczął blokować sieci społecznościowe, co oznacza iż spełniają one oczekiwania ich użytkowników. Agencja umieściła też na Instagramie link odsyłający użytkownika do dedykowanego jej kanału, w którym prosi ona informatora o podanie imienia i nazwiska oraz rodzaj posiadanych informacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200