CFO firmy Huawei aresztowana w Kanadzie

Chiny zwróciły się do Kanady z żądaniem natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia dyrektora finansowego jednej z największych firm IT na świecie, jakim jest Huawei. Chodzi o Panią Meng Wanzhou, która została niedawno aresztowana w Kanadzie na prośbę rządu amerykańskiego, który oskarża ją o niezgodne w prawem działania.

Meng Wanzhou (która jest córką szefa korporacji Huawei i pełni w niej funkcję CFO; Chief Financial Officer) została aresztowana pięć dni temu na terytorium Kanady w mieście Vancouver na polecenie Canadian Justice Department.

Chiny argumentują, że Meng Wanzhou została aresztowana bez podstawienia jej konkretnych zarzutów, co jest jawnym "pogwałceniem podstawowych praw człowieka". Kanada ripostuje i twierdzi, że Meng Wanzhou została dokładnie poinformowana, dlaczego została zatrzymana. Nie podała jednak do publicznej wiadomości takiej informacji na prośbę samej zatrzymanej.

Zobacz również:

  • Europejskie inwestycje Intela zagrożone
  • Niemcy podjęły decyzję: nie chcą w swoich sieciach 5G chińskich produktów
  • Nvidia chce sprzedawać Chinom swoje układy AI

Nieoficjalnie wiadomo, że Amerykanie zarzucają zatrzymanej, że łamie sankcje handlowe, jakie rząd amerykański nałożył na Iran. Dlatego Amerykanie chcą, aby Kanada uruchomiła procedurę ekstradycji i przekazała zatrzymaną do dyspozycji sądu amerykańskiego.

Analitycy twierdzą, że aresztowanie tak znanej chińskiej biznes-woman wpisuje się w wojnę handlową, jaką Amerykanie toczą od jakiegoś czasu z Chinami. Władze USA oskarżyły firmę Huawei już dwa lata temu o to, że eksportuje swoje towary do krajów (w tym do Iranu), które zostały objęte handlowym embargiem.

Wygląda więc na to, że wojna handlowa między USA i Chinami wkracza w kolejny etap. Atmosfera może ulec w najbliższych dniach podgrzaniu, gdyż chiński rzecznik MSZ ujawnił, że Pekin wysłał do Waszyngtonu i Ottawy list z żądaniem "natychmiastowego uwolnienie zatrzymanej i wyjaśnienie przyczyny jej aresztowania”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200