CERN i Grid Computing

Siatka globalnych połączeń i systemów komputerowych (infrastruktura Grid Computing, zbudowana z myślą o przekazywaniu do instytucji naukowych rozproszonych po całym świecie informacji generowanych przez Wielki Zderzacz Hadronów), będzie również służyć naukowcom pracującym w innych dziedzinach niż fizyka.

Tematowi temu poświęcona była wideokonferencja zorganizowana 3-go października, w której udział wzięli naukowcy pracujący w Instytucie CERN oraz w placówkach naukowych znajdujących się w USA i Azjii.

Ocenia się, że już obecnie jedna trzecia danych przesyłanych przez siatkę jest wykorzystywana przez naukowców zajmujących się innymi dziedzinami niż fizyka (badania medyczne, śledzenie zmian klimatu czy opracowywanie nowych leków). Specjaliści twierdzą, że opracowana przez CERN siatka ma tak wielki wpływ na postęp w wielu dziedzinach nauki, że można ją porównać do innego epokowego odkrycia, które miało miejsce w CERN'nie 20 lat temu - do sieci World Wide Web.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Wielki Zderzacz Hadronów ma produkować rocznie 15 petabajtów danych (15 mln gigabajtów). Dane te będą przechowywane lokalnie na taśmach (obszar Tier 0), a następnie po wstępnej obróbce i przefiltrowaniu będą rozsyłane do 11 centrów obliczeniowych Tier 1. Siedem centrów Tier 1 znajduje się w Europie, trzy w USA i jedno w Azji (Tajwan). W trzeciej fazie centra Tier 1 przesyłają dane do ok. 160 centrów Tier 2.

Dane są przesyłane z ośrodka w CERN'ie do centrów Tier 1 za pośrednictwem połączeń światłowodowych, przy użyciu zmodyfikowanego protokołu FTP (File Transfer Protocol). Z kolei centra Tier 1 rozsyłają dane do centrów Tier 2 przy pomocy standardowego protokołu TCP/IP.

W przeprowadzonym ostatnio teście centrum danych Layer 1, zlokalizowane w Brookhaven National Laboratory (blisko Nowego Jorku), odbierało dane z ośrodka CERN z szybkością 800 MB/s. Docelowo szybkość ta ma wzrosnąć do wielkości 1,5 GB/s (w 2010 r.), a następnie do 2,5 GB/s (w 2012 r.).

Laboratorium w Brookhaven posiada już 8 TB danych zgromadzonych w wyniku eksperymentów prowadzonych lokalnie. Dane odbierane z Wielkiego Zderzarza Hadronów będą przechowywane na taśmach, jednak cześć z nich (4 PT) będzie się znajdować na dyskach, tak aby można do nich szybko uzyskiwać dostęp. Laboratorium posiada ok. 25000 serwerów platformy x86 pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200