CD-RW z interfejsem IDE

Urządzenia nowej generacji do wielokrotnego zapisu dysków optycznych są już dostępne w Polsce.

Urządzenia nowej generacji do wielokrotnego zapisu dysków optycznych są już dostępne w Polsce.

Philips wprowadził do sprzedaży napęd CDD 3610, umożliwiający wielokrotne nagrywanie płyt CD-RW, który jest wyposażony w standardowy interfejs ATAPI. Reprezentuje on nową generację wchodzących na rynek urządzeń pamięci masowej pozwalających nie tylko na odczyt optycznych dysków CD-ROM, ale także kasowanie i zapisywanie informacji.

Podłączenie Philips CDD 3610 do komputera jest zwykle możliwe przy wykorzystaniu jednego z dwu portów IDE umieszczonych na płycie głównej i łączących komputer z dyskiem twardym oraz napędem CD-ROM. Po uruchomieniu komputera, dzięki technologii plug & play, system Windows 95 automatycznie lokalizuje nowy sprzęt i na Pulpicie, w oknie Mój Komputer, pojawia się ikona symbolizująca napęd. Do tego momentu system traktuje urządzenie, jak dodatkowy napęd CD-ROM - o tyle nietypowy, że pozwala na załadowanie i odczyt dysków o średnicy 12 cm lub 8 cm. Dopiero po uruchomieniu odpowiedniego oprogramowania ujawniają się funkcje urządzenia umożliwiające zapis na dyskach CD-R i wielokrotny zapis/usuwanie plików na CD-RW.

Do napędu dołączono programy Easy CD PRO oraz Direct CD dla Windows 95 firmy Adaptec. Easy CD PRO to typowy program do premasteringu (edycji wzorcowego dysku CD-ROM - tzw. Mastera, na podstawie którego można tłoczyć dyski w fabryce CD-ROM), natomiast Direct CD PRO to program, dzięki któremu można realizować zapis na dyskach CD-R lub CD-RW, jak na dodatkowej, ogromnej dyskietce lub dysku twardym. W trakcie zapisu można korzystać z mechanizmów drag & drop, np. z Explorera Windows 95 na ikonę CD-RW.

Niestety, dopiero po przestudiowaniu plików Readme można się dowiedzieć, że programy Easy CD PRO i Direct CD nie znoszą się. Nie dość, że nie należy ich jednocześnie uruchamiać to również, nie jest wskazane stosowanie obu programów do zapisu na jednym dysku CD. Nabycie tego doświadczenia kosztowało utratę dysku CD-R, który z jednym plikiem, zapisanym w trybie Multisession przy użyciu Easy CD PRO, został nazbyt pochopnie potraktowany programem Direct CD. W wyniku tego błędu nie można było na nim nic zapisać zarówno przy korzystaniu z jednego, jak i drugiego programu, mimo że zapisany plik był wcześniej bez problemów odczytywany.

Warto przy tym zauważyć, że przy używaniu dysków wielokrotnego zapisu CD-RW pojawiają się też inne niebezpieczeństwa. Na przykład funkcja kasowania plików (Erase) programu Direct CD może usunąć nieoczekiwanie zawartość wcześniej zapisanego dysku CD-RW. Pewną niedogodnością jak też fakt, że dyski CD-RW nie mogą być odczytywane w starszych modelach napędów CD-ROM (CW nr 29 18.08.1997 r.).

Oba programy, mimo dobrej współpracy z interfejsem IDE/ATAPI, zostały wcześniej opracowane przez Adaptec dla nagrywarek SCSI. Świadczy o tym m.in. komunikat: SCSI communication error, który pojawił się w czasie zapisywania danych na uszkodzony dysk.

Opisywane kłopoty świadczą, że nie wszystkie szczegóły nowej technologii CD-RW są dopracowane, a posługiwanie się dostępnymi funkcjami - szczególnie dla początkujących użytkowników - wymaga sporej ostrożności.

Nowa technologia CD-RW daje jednak ogromne korzyści. Pozwala na rozwiązanie problemu zapisu dużej liczby danych. Można pozbyć się stosów dyskietek, a podręczne archiwum zmieścić na kilku złocistych dyskach. Napędy CD-RW są szczególnie przydatne użytkownikom systemów DTP, korzystającym z plików graficznych o dużej objętości, a także w systemach archiwizacji danych lub przy edycji dysków CD-ROM.

Duże możliwości zastosowania nagrywarek tłumaczą gwałtownie rosnącą popularność tego typu urządzeń na rynku. Należy dodać, że napęd Philips CDD 3610 - głównie ze względu na tani interfejs IDE - jest obecnie bardzo atrakcyjną ofertą.

____________

Napęd Philips CDD 3610 z interfejsem IDE

Producent: Philips

Dystrybucja: (d. Initel-Serwis), 03-301 Warszawa, ul. Jagiellonska 74, tel. (0-22) 675 55 15, fax 675 43 10,http://www.alstor.com.pl

Cena:CDD 3610 - 1978 zł + VAT

dysk wielokrotnego zapisu - 88 zł + VAT


TOP 200