C++ w NetBeans

Firma Sun Microsystems, rozwijająca projekt NetBeans (konkurenta środowiska Eclipse) ogłosiła, że platforma NetBeans zrywa z przywiązaniem tylko i wyłącznie do Javy. Wczoraj koncern ogłosił dostępność testowej wersji plug-inu umożliwiającego pisanie aplikacji w C i C++ przy użyciu platformy NetBeans.

Jednocześnie Sun ogłosił, że to dopiero początek i w przyszłości platforma NetBeans będzie wspierać także inne języki programowania. Wtyczka, którą udostępniono, powstała we współpracy z grupą odpowiadającą za zintegrowane środowisko programistyczne Sun Studio IDE. Póki co, na witrynie projektu udostępniono wersję testową, której brakuje jeszcze wielu elementów - będą one jednak dodawane w kolejnych wydaniach.

Obecna wersja cnd - C/C++ Native Development wspiera między innymi:

- wcięcia w kodzie oraz wyróżnianie składni;

- projekty aplikacji oraz bibliotek dynamicznych i statycznych;

Kolejne wersje mają zapewnić także:

- przeglądarkę klas;

- automatyczne dokańczanie kodu i jego zawijanie;

- a także debugging (jeden z poważniejszych braków).

Od długiego już czasu NetBeans konkuruje na rynku "otwartych" narzędzi z dobrze znaną platformą Eclipse, wspieraną przez IBM. Konkurencyjne środowisko już od dawna miało możliwość tworzenia aplikacji w innych językach programowania, jak na przykład C/C++, Python, PHP, Perl, czy Ruby. Podejmując się rozszerzenia platformy NetBeans o inne niż Java języki, Sun wytacza kolejne działa do walki z bardzo popularnym konkurentem.

Zobacz również:

  • Wszystkie problemy macOS 14.4 - lepiej nie aktualizować Maców

Więcej informacji

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200