ByteDance: nie mamy zamiaru sprzedawać TikToka

Takiego obrotu sprawy administracja amerykańska nie spodziewała się. ByteDance (chińska spółka będąca właścicielem TikToka) zamieściła dzisiaj na należącej do niej platformie społecznościowej Toutiao wpis, w który zapewnia iż nie ma w planach sprzedaży TikToka.

„Jesteśmy pewni iż mamy rację i będziemy walczyć o swoje prawa w sądach. Fakty i konstytucja są po naszej stronie”, powiedział w tym tygodniu w filmie opublikowanym na platformie Shou Zi Chew (szef TikToka).

Zaostrzenie kontroli Pekinu nad prywatnymi firmami wzbudziło w USA obawy, że TikTok jest tak naprawdę jest kontrolowany przez Komunistyczną Partię Chin. TikTok wielokrotnie zaprzeczał takim twierdzeniom, jednak nikt w takie zapewnienia nie wierzy. Doniesienia zachodnich mediów o sprzedaży TikTok przez ByteDance są nieprawdziwe, czytamy we wpisie, do którego spółka ByteDance dołączyła zrzut ekranu pokazujący napisany po chińsku artykuł, zapewniający iż jest to plotka.

Zobacz również:

  • AI w firmie to większe przychody, niższe koszty i lepsza obsługa klienta
  • TikTok kontratakuje
  • TikTok da znać, że w stworzeniu filmu brała udział AI

Kilka dni wcześniej spółka ByteDance zapowiedziała, że będzie się odwoływać od przyjętej i podpisanej w połowie tego tygodnia przez Joe Bidena ustawy, która wzywa do sprzedaży TikToka, grożąc iż w przeciwnym przypadku zostanie on zakazany w USA. ByteDance twierdzi, że ustawa powinna zostać uchylona, ponieważ jest sprzeczna z konstytucją USA. Jest jeszcze jeden ciekawy aspekt tej sprawy. Niektóre internetowe serwisy donoszą, że nawet wtedy, gdyby ByteDance zdecydowało się wystawić na sprzedaż TikToka, to w grę wchodzi wyłącznie goła aplikacja, bez zarządzającego nią algorytmu.

Jednocześnie TikTok wyjaśnił, do kogo należy. I tak ByteDance jest właścicielem pakietu kontrolnego, gwarantujące mu 20% udziałów w TikToku. Około 60% udziałów należy do inwestorów instytucjonalnych, w tym do kilku największych amerykańskich firm inwestycyjnych. Pozostałe 20% jest własnością pracowników TikTok na całym świecie. Firma przypomina też, że trzech z pięciu członków zarządu ByteDance to Amerykanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200