Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC

Wiele osób nadal nie lubi Windows 11 – częściowo dlatego wskaźniki adopcji najnowszego systemu operacyjnego są rozczarowujące.

Windows 11 nie cieszy się taką popularnością jak Windows 10 / Fot. Mat. prasowe

Windows 11 nie cieszy się taką popularnością jak Windows 10 / Fot. Mat. prasowe

Nawet były programista Microsoftu, który pomagał budować elementy składowe Windows, uważa np. menu Start Windows 11 za "komicznie złe".

Andy Young, były starszy inżynier oprogramowania w Microsoft, opublikował wiadomość na X/Twitter, mówiąc, że nawet na komputerze jego procesorem Core i9, kosztującym 1600 dolarów, i 128 GB RAM, wydajność menu Start Windows 11 jest często okropna.

Zobacz również:

  • Microsoft wdraża nową wersję Windows 11, która nie wymaga TPM
  • Windows 11 Home vs Pro - czy SMB wystarczy wersja Home?
  • Układ Apple M4 wydajniejszy od M3 z MacBooka Air 2024

Young dołączył klip wideo ilustrujący, dlaczego jest tak zirytowany. Funkcja wyszukiwania początkowo w ogóle nie działa, zmuszając go do zamknięcia i ponownego otwarcia menu Start. Za drugim razem działa, ale wszystko jest bardzo powolne, a wyniki pojawiają się z opóźnieniem.

Uwielbia Windows, ale widzi też wady

W kolejnym poście Young podkreślił, że kocha Windows, zwłaszcza że pomógł budować części jego kodu, ale zauważył, że nadal pozostało wiele pracy do wykonania, biorąc pod uwagę znaczną liczbę użytkowników sfrustrowanych Windows 11.

Wyraził również tęsknotę za tym, aby Windows był "tak dobry, jak kiedyś", co jest uczuciem, które zna wielu starszych użytkowników.

Windows 11 miał problemy od oficjalnego uruchomienia w 2021 roku. Wymagania systemu operacyjnego były i często nadal są przeszkodą dla wielu — jest to często podawany powód wolniejszego niż oczekiwano tempa adopcji Windows 11 wśród firm.

Windows 11 doświadczył także wielu problemów wpływających na wydajność. Były spowolnienia magazynowania, które obniżały szybkości HDD i SDD (do 55% wolniejsze prędkości zapisu losowego w przypadku tego drugiego), funkcja Virtualization-based Security (VBS) obniżająca liczbę klatek na sekundę w grach, i wiele aktualizacji, które psuły system, dopóki Microsoft nie wydał poprawki, która często powodowała kolejny problem.

Jeśli chodzi o wydajność menu Start, wyłączenie wyników wyszukiwania online na pewno przyspieszy działanie. Istnieją inne edycje rejestru, które mogą pomóc, w tym, jak zauważył jeden z użytkowników, przejście do \HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop i zmiana MenuShowDelay z domyślnych 400 do 0.

Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC

Najnowsze wyniki Statcounter pokazują, że udział rynkowy Windows 11 spadł w zeszłym miesiącu, podczas gdy Windows 10 zyskał użytkowników przez drugi miesiąc z rzędu. Podobna sytuacja jest w ankiecie Steam, gdzie udział Windows 11 wśród uczestników spadł przez drugi miesiąc, podczas gdy Windows 10 wzrósł.

Oficjalne wsparcie dla Windows 10 zakończy się 14 października 2025 roku, a organizacje, które nie dokonały aktualizacji, będą musiały płacić za dalsze poprawki bezpieczeństwa w formie abonamentu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200