Były dyrektor generalny Twittera pracuje nad nową siecią społecznościową

Powstała nowa sieć społecznościowa, której współtwórcą jest Jack Dorsey, założyciel Twittera i dawny CEO te firmy. Sieć nosi nazwę Bluesky i obsługująca ją aplikacja trafiła już do sklepu App Store, skąd zainteresowani nią użytkownicy – ale tylko zaproszeni - mogą ją pobierać i testować.

Projekt zbudowania sieci Bluesky powstał cztery lata temu, a więc w momencie, gdy Jack Dorsey był jeszcze dyrektorem generalnym Twittera. Już wtedy Dorsey głosił pogląd, że istnieje potrzeba zbudowania zupełnie nowej platformy społecznościowej, gdyż Twitter wyczerpał swoje możliwości. Po tym gdy Dorsey rezygnował z funkcji dyrektora generalnego Twittera pod koniec 2021 (chociaż wchodził w skład rady dyrektorów jeszcze przez rok), zaczął na poważnie realizować ten projekt.

Bluesky to aplikacja iOS, która jest obecnie dostępna w wersji beta. Ma również swoją stronę internetową. Wszystko wskazuje na to, że po okresie testowania aplikacji, co nie powinno trwać długo, doczekamy się jej oficjalnej już, publicznej premiery. Sieć wykorzystuje protokół AT (znany wcześniej jako ADX; skrót od słów Authenticated Transfer Protocol), który oferuje wszystkie mechanizmy pozwalające tworzyć zdecentralizowane media społecznościowe bazujące na oprogramowaniu open source.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Meta wprowadzi do Europy usługi wolne od reklam

Jak podaje witryna Bluesky, protokół AT jest tak skonstruowany, że pozwala w łatwy sposób przenosić konta i wspiera szeroko pojęte funkcje interoperacyjności. Struktura taka pozwala w łatwy sposób przenosić konta między różnymi dostawcami sieci, a także zapewnia użytkownikom możliwość większej kontrolę nad tym, co dzieje się w sieci. Póki co sieć jest testowana przez ograniczona liczbę użytkowników i dlatego więcej na temat jej możliwości dowiemy się zapewne dopiero wtedy, gdy zostanie udostępniona szerszemu gronu osób.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200