By upilnować dokumenty

Online i offline

{{t:43521}Bardzo ciekawą opcją jest My Documentum Offline. Klient ten umożliwia pracę z repozytorium także wtedy, gdy użytkownik nie posiada stałego połączenia. Użytkownicy rozwiązań mobilnych mogą w ten sposób pracować z dokumentami nawet wtedy, gdy łączą się okresowo z zasobami. Mogą edytować i publikować dokumenty oraz subskrybować zawartość, która będzie synchronizowana przy następnym połączeniu. Aby zapewnić integralność dokumentów w zasobach, opracowano mechanizm blokowania wersji. "Użytkownik mobilny może zablokować dokument do przejrzenia na dwa sposoby. Jeden z nich umożliwia publikację nowszych wersji (tak zwane miękkie blokowanie), drugi blokuje go całkowicie (twarda blokada). Zdjęcie twardej blokady następuje po odblokowaniu jej przez użytkownika, który zablokował zawartość przy synchronizacji albo przez administratora zasobów" - tłumaczy Razmik Abnous, VP CTO w firmie EMC. W ten sposób każdy użytkownik może posiadać aktualizowaną i bezpiecznie przechowywaną, lokalną kopię repozytorium, składającą się z niezbędnych dokumentów.

"Użytkownicy chcą korzystać z treści dostępnych w systemach komputerowych za pomocą interfejsów, które znają. Dlatego opracowaliśmy rozwiązania EMC My Documentum, które umożliwiają dostęp z typowych aplikacji biurowych. Są to wersje dla programu Outlook, dla Sharepointa, klient systemowy Desktop i opcja My Documentum Offline do pracy bez bezpośredniego połączenia".

Whitney Tidmarsh, Chief Marketing Officer CM&A w EMC

W odróżnieniu od rozwiązań czysto systemowych, polegających na przechowywaniu plików, klient offline zachowuje wszystkie niezbędne właściwości, zachowuje się tak, jakby cały czas był połączony z repozytorium.

Ponieważ można blokować zasoby w sposób, który umożliwia publikowanie nowszych wersji, mogą powstawać rozgałęzienia rozwoju dokumentu albo konflikty wersji. Do rozwiązywania konfliktów służą opcje synchronizacji, umożliwiające wybór właściwej wersji. "Dostępne jest także oprogramowanie naszych partnerów, które potrafi porównać dwa dokumenty i wskazać między nimi różnice. W ten sposób można bardzo łatwo zarządzać wieloma wersjami, także przy pracy offline z okresową synchronizacją z centralnym repozytorium" - wyjaśnia Razmik Abnous.

{{s:157077}Sharepoint i Documentum

Bardzo ważną opcją jest integracja z portalem zrealizowanym za pomocą narzędzia Microsoft Sharepoint. EMC Documentum może komunikować się z Sharepointem na trzy sposoby. Pierwszy z nich, nazywany User Access, zakłada integrację zasobów z repozytorium Documentum, Sharepointa oraz innych zasobów w jednym portalu, tworzonym przez Sharepointa. Wtedy Sharepoint jest klientem i służy do pobrania zawartości z Documentum oraz udostępnienia jej użytkownikom. Model drugi (Operational Management) zakłada integrację zasobów wielu portali Sharepoint ze wspólnymi zasobami w Documentum i zarządzanie krytyczną treścią. Przewagą tego modelu jest znacznie lepsze bezpieczeństwo informacji. Trzecim modelem jest wykorzystanie Documentum do zabezpieczenia treści z portalu Sharepoint, w tym do jej archiwizacji.


TOP 200