Burza mózgów Novella

"Obecnie istnieją dwa światy: podłączony do sieci komputerowej i nie podłączony. Wkrótce będzie istnieć tylko jeden: świat globalnej sieci NetWare" - mówił na otwarciu corocznej konferencji BrainShare Europe '96 Steve Markman, wiceprezes Novella.

"Obecnie istnieją dwa światy: podłączony do sieci komputerowej i nie podłączony. Wkrótce będzie istnieć tylko jeden: świat globalnej sieci NetWare" - mówił na otwarciu corocznej konferencji BrainShare Europe '96 Steve Markman, wiceprezes Novella.

Europejski BrainShare w Nicei był już 12 edycją konferencji technicznej Novella, która odbywa się także rokrocznie w

Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach, Australii, a także po raz pierwszy w tym roku w Republice Południowej Afryki i Rosji. W konferencji i w ponad stu seminariach tematycznych wzięło udział ok. tysiąc osób z 38 krajów.

Intranet to my

Jednym z najważniejszych tematów BrainShare były sieci intranet. Podczas większości seminariów przedstawiciele Novella udowadniali, że system NetWare znakomicie nadaje się do budowania sieci korporacyjnych. "Sieci intranet to po prostu duże LAN-y, a nikt nie zna LAN-ów tak dobrze, jak my" - przekonywał Robert Frankenberg, prezes Novella. Jego zdaniem , NetWare jest także najlepszą platformą dla serwerów WWW. Według badań przeprowadzonych przez niezależne firmy konsultingowe Shiloh Consulting i Haynes & Company, NetWare Web Server jest prawie cztery razy szybszy niż oprogramowanie Netscape Communications i o 16 % szybszy niż Internet Information Server Microsoftu. Jednak, według administratorów serwerów WWW, NetWare Web Server nie jest tak prosty w konfiguracji, jak produkty konkurencji. Zaletami NetWare są: lepsza niż w konkurencyjnych systemach integracja z językiem Java oraz implementacja Java Virtual Machine w samym systemie. Oznacza to, że każda aplikacja napisana w Javie jest jednocześnie aplikacją przeznaczoną dla NetWare (system traktuje ją jako dedykowaną dla niego). Cecha ta będzie dostępna w zapowiadanej nowej wersji NetWare.

Także nowe rozszerzenia GroupWise XTD czynią z NetWare platformę do rozwiązań intranetowych. Najważniejsze z nich to Web Access to GroupWise, umożliwiające dostęp do skrzynki pocztowej GroupWise za pośrednictwem WWW (użytkownik za pośrednictwem np. Netscape Navigator wpisuje hasło na swoje konto, a następnie może odczytywać, komentować i odpowiadać na wszystkie nadesłane do niego komunikaty pocztowe) i Phone Access, umożliwiający odczytywanie poczty za pośrednictwem zwykłego telefonu.

Praca grupowa

W trakcie konferencji ogłosił rozpoczęcie w Europie nowego programu szkoleniowego dla dystrybutorów i sprzedawców oprogramowania do pracy grupowej. Programem tym objętych jest ponad 600 resellerów z 19 krajów. W Polsce program ruszył na początku maja br. i w pierwszym etapie objęte zostały nim trzy centra szkoleniowe Novella. Jest to pierwsza duża akcja szkoleniowa Novella, wykraczająca poza podstawową dziedzinę działalności firmy - system operacyjny NetWare.

"Wraz z rozpoczęciem programu szkoleniowego wśród resellerów zwiększymy zasięg promocji GroupWise" - powiedziała Christine Hughes, wiceprezes Novella odpowiedzialna za marketing. Nie ma w tym nic dziwnego - wkrótce na rynku ma się pojawić kolejna, znacznie zmodyfikowana wersja pakietu do pracy grupowej Novella - GroupWise XTD. Firma wiąże z nim duże nadzieje i wierzy, że będzie on konkurentem dla Lotus Notes. Jak przekonywał Stewart Nelson, odpowiedzialny w Novellu za dział oprogramowania grupowego, GroupWise będzie bardziej przyjazny dla użytkownika niż Notes i gotowy do pracy od razu po wyjęciu z pudełka. "Notes wymaga

specjalistycznego programowania i dopiero z dodatkowymi, stworzonymi specjalnie dla danego klienta, aplikacjami zaczyna spełniać stawiane mu zadania" - twierdzi Stewart Nelson. - "Z GroupWise będzie inaczej - każdy, kto jest administratorem NetWare, będzie mógł także zarządzać GroupWise".

Według przedstawicieli Novella, każdy użytkownik pracujący w GroupWise i mający odpowiednie uprawnienia będzie mógł samodzielnie modyfikować procesy obiegu dokumentów i organizację baz danych bez posiadania zaawansowanej wiedzy niezbędnej programistom Notes. Samo zarządzanie GroupWise XTD będzie odbywać się za pośrednictwem NDS-u - uniwersalnego katalogu udostępnianego przez Novella w NetWare. Novell dostarczy zestaw API dla GroupWise XTD.

Premiera nowej wersji GroupWise zapowiadana jest na 15 lipca br., jednak na w pełni wyposażony produkt trzeba będzie poczekać do jesieni. Wtedy to Novell dostarczy dwa najważniejsze moduły: Document Management - umożliwiający zarządzanie dokumentami (weryfikowanie wersji, sprawdzanie listy poprawek itp.) oraz Workflow - pozwalający definiować procesy ich obiegu.

Zielona rzeka

Kolejnym dużym projektem Novella jest następca NetWare 4.1 - produkt znany jako Green River. Nowy system jest bardziej "otwarty" na produkty konkurencji, np. obsługuje długie nazwy plików w standardach systemów OS/2 Warp, Windows 95 i Windows NT. Widać wyraźnie, że Novell przyjął już do wiadomości istnienie innych systemów operacyjnych i próbuje zmusić NetWare do współpracy z nimi. Jednak firma - w odczuciu wielu klientów - nadal zbytnio ignoruje konkurencję.

"Pytanie o konkurencję między Windows NT a NetWare jest niewłaściwe. NT to znakomite środowisko aplikacyjne, a my mamy najlepsze serwery plików i drukarek" - tłumaczył klientom Robert Frankenberg. - "Ryzyko, że NT będzie się sprzedawać lepiej niż NetWare jest takie samo, jak w przypadku konfrontacji NetWare i Unixa. W Unixie istnieją o wiele lepsze usługi serwera plików i drukarek niż w NT, z którym porównywany jest nasz produkt. Mimo to NetWare

sprzedaje się lepiej niż Unix".

Novell zdaje sobie jednak sprawę, że błędem byłoby niewspieranie NT jako serwera aplikacyjnego. Dlatego też już w przyszłym roku na rynku pojawią się produkty dedykowane specjalnie dla NT. W pierwszej kolejności Novell zamierza dostarczyć usługi katalogowe NDS dla Windows NT oraz zestaw narzędzi umożliwiający właściwe zabezpieczenie sieci NT (a nie tylko serwera, który wg Frankenberga jest już dobrze zabezpieczony). W dalszej kolejności na NT implementowany będzie także Multiprotocol Router.

Według Novella, nowa wersja NetWare powinna całkowicie rozwiać wątpliwości klientów zastanawiających się nad wyborem między NetWare a NT. Green River będzie miał architekturę umożliwiającą pracę w trybie ieloprocesorowym, co wyeliminuje konieczność instalowania modułu SMP, jak jest to obecnie. Zaimplementowana zostanie z nim także "wirtualna maszyna Javy", dzięki czemu aplikacje pisane w tym nowym, uniwersalnym języku programowania będą wydajnie pracowały na nowej wersji NetWare. "Oznacza to, że każda aplikacja napisana w Javie będzie aplikacją napisaną dla NetWare, podobnie jak kilka lat temu każda aplikacja pisana dla DOS była aplikacją dla NetWare" - mówi Robert Frankenberg.

W Green River znajdą się dodatkowe narzędzia ułatwiające pracę administratora. Najważniejszym z nich będzie NetWare Application Launcher, umożliwiający prostą dystrybucję dowolnych obiektów zawartych w bazie NDS. Mogą to być różnego rodzaju informacje lub pliki, dzięki czemu możliwe będzie wykonywanie, np. zdalnych instalacji oprogramowania bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika.

Znacznie rozbudowano także podstawowe narzędzie administratora NetWare - NWAdmin. Będzie ono miało możliwość prostego definiowania i tworzenia dowolnej liczby standardowych obiektów w bazie NDS, a także globalnej zmiany danych zawartych w NDS-ie, np. numerów telefonów w informacjach o użytkownikach (dotąd administrator musiał oddzielnie zmieniać tę informację w obiekcie każdego użytkownika). Mechanizmy, których zabrakło w nowej wersji NetWare, to pojedynczy login do wielu systemów operacyjnych i wielu serwerów NetWare (NDS lansowany jest jako korporacyjne usługi katalogowe, więc system powinien oferować taką cechę) oraz możliwość integrowania ze sobą nieznacznie różniących się drzew NDS.

Internet i praca mobilna

Bardzo ważna dla Novella jest integracja z Internetem oferowanych produktów sieciowych. Pierwsze wersje beta systemu Green River i pakietu GroupWise dobrze rokują przyszłości tych produktów. Równolegle z premierą GroupWise na rynek wprowadzony ma być wymieniony już wcześniej Web Access to GroupWise, umożliwiający odczytywanie poczty za pomocą dowolnej przeglądarki WWW.

Nowym rozwiązaniem przydatnym przy budowaniu korporacyjnych stron WWW jest także narzędzie umożliwiające automatyczne przenoszenie danych z NDS na serwer WWW w formie plików HTML. Administrator sieci może zdefiniować wygląd standardowej strony, bez znajomości języka HTML, wybierając z NDS-u tylko te informacje, które mają się na niej pojawić. W ten sposób można np. publikować dane o pracownikach.

Bardzo istotna dla Novella jest także umowa licencyjna podpisana z firmą Open Market, udostępniająca mechanizmy dokonywania bezpiecznych transakcji za pośrednictwem Internetu. Implementacja tej technologii w NetWare Web Server daje Novellowi szansę uczynienia z istniejącej już bazy NetWare najważniejszej platformy elektronicznego

handlu.

Novell ogłosił także wsparcie dla protokołu Lightweight Directory Access Protocol (LDAP), nowego standardu zapewniającego dostęp do usług katalogowych za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu każdy uprawniony użytkownik podłączony do sieci będzie miał dostęp do korporacyjnych usług katalogowych NDS, bez względu na to w jakim miejscu świata będzie się znajdował.

Dostęp ten będzie jeszcze łatwiejszy, jeśli firma skorzysta z usług NetWare Connect Services sprzedawanych przez potentata komunikacyjnego AT&T. Dzięki umowom, jakie Novell podpisał z AT&T i czternastoma europejskimi operatorami telekomunikacyjnymi, zdalny użytkownik może połączyć się z siecią firmy za pośrednictwem modemu, wykręcając lokalny numer telefonu bez względu na lokalizację. Często jest to darmowy numer linii "800".

Inną technologią przydatną szczególnie mobilnym użytkownikom jest Mobile IPX. Dzięki niemu nawet wtedy, gdy po którejś stronie (w firmie lub u użytkownika) nieoczekiwanie zerwane zostanie jednego rodzaju połączenie (np. kablowe), to nastąpi automatyczne przełączenie na inne (np. bezprzewodowe na podczerwień).

Sprytna sieć

Mottem tegorocznego BrainShare było hasło "Building the Smart Global Natwork". Ogłoszona we wrześniu ub.r. idea budowy inteligentnej globalnej sieci powoli wcielana jest w życie. Powoli, gdyż Novell zajmuje się wyłącznie dostarczaniem oprogramowania i technologii, a nie buduje "inteligentnych" urządzeń, które mają być zarządzane za pośrednictwem NetWare.

Technologia NEST, polegająca na wbudowaniu do każdego urządzenia wyposażonego w procesor odpowiedniego programu umożliwiającego zarządzanie tym urządzeniem z poziomu NetWare, dopiero raczkuje. Choć prezes Novella zapewniał, że istnieje już ok. 30 urządzeń pracujących w tej technologii, na BrainShare zobaczyć można było zaledwie kilka. Ciekawym rozwiązaniem proponowanym przez Novella jest użycie linii energetycznych do transmisji danych. Według przedstawicieli firmy, taki sposób transmisji zapewnia wysoką przepustowość (nawet do 1 Mbps) i niweluje potrzebę stosowania dodatkowego okablowania sieciowego.

Bez piątego koła

"Sprzedaż aplikacji biurowych pozwoliła nam skoncentrować się na tym co robimy najlepiej: produkcji oprogramowania sieciowego" - twierdzi Robert Frankenberg. Wygląda na to, że pozbycie się "piątego koła u wozu" rzeczywiście podziałało orzeźwiająco na firmę. Dynamicznie zwiększa się sprzedaż pakietu GroupWise na rynku europejskim (ub.r. zamknął się kwotą 6,7 mln USD, a już w pierwszym kwartale tego roku sprzedaż wyniosła 4,7 mln USD). Na podobną hossę liczą przedstawiciele Novella po premierze kolejnej wersji NetWare.

Firma podejmuje też kolejne kroki marketingowe. Podczas konferencji BrainShare poinformowano o otwarciu tzw. Country Pages - internetowych stron WWW Novella dostępnych w 18 językach; latem br. zapowiadany jest nowy program sprzedaży dla dużych klientów - Customised Package, a pod nowym logo Novella pojawił się napis "Everything's connected".

Mottem tegorocznego BrainShare było hasło "Building the Smart Global Natwork".

Pięć punktów strategii Novella:

1. Rozwijanie infrastruktury telekomunikacyjnej i opracowanie technologii łączenia sieci.

2. Dostarczanie rozwiązań intranet/Internet.

3. Opracowanie narzędzi ułatwiających tworzenie aplikacji sieciowych.

4. Rozwijanie łatwego w obsłudze interfejsu użytkownika.

5. Rozszerzenie sieci NetWare na inne urządzenia niż komputery.


TOP 200