Buforowanie Internetu

Serwery proxy umożliwiają obniżenie kosztów związanych z dostępem do Internetu.

Serwery proxy umożliwiają obniżenie kosztów związanych z dostępem do Internetu.

Użytkownicy korporacyjni coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwoliłyby zmniejszyć obciążenie linii łączących ich z Internetem, zredukować koszty związane z przesyłaniem danych, a także zwiększyć bezpieczeństwo sieci lokalnych. W takim przypadku rozwiązaniem są , które buforują wszystkie (lub określone) przesyłane dane.

Obecnie liderami w dziedzinie tych produktów (dla różnych systemów operacyjnych) są firmy: Netscape i Microsoft. Nad własnymi rozwiązaniami, które pojawią się na rynku w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy, pracuje także IBM i Novell (proxy to jeden z komponentów pakietu Border Services). Jednak obecnie walka o prymat na rynku rozwiązań proxy toczy się między Microsoftem a Netscapem. Firmy te proponują produkt w tej samej cenie - 1000 USD. Każdy z nich oferuje zbliżoną funkcjonalność: pojedynczy dedykowany serwer zachowuje się jak bramka filtrująca wszystkie przesyłane pakiety sieciowe i może obsługiwać do kilkuset użytkowników jednocześnie. Serwery wyposażone są w namiastkę inteligencji, która pozwala buforować im najczęściej "ściągane" z Internetu dane, co w efekcie: przyspiesza ładowanie danych w przypadku gdy korzysta z nich wielu użytkowników sieci (odczytywane są one z dysku twardego lokalnego serwera), a takżwe powoduje odciążenie linii łączącej bezpośrednio firmę z Internetem (dane nie są "ściągane" ponownie, lecz ładowane z bufora serwera proxy).

Różnice między produktami Netscape a Microsoftu wynikają jednak z nieco innego docelowego kręgu ich odbiorców. Dostępny już od dwóch lat Proxy Server firmy Netscape przeznaczony jest dla systemów unixowych, przez co zapewnia lepsze skalowanie na wysoko wydajnych serwerach. Proxy Server Microsoftu oferuje jednak lepszą integrację ze środowiskiem Windows i pracującymi w nim aplikacjami. Przewagą tego rozwiązania jest także wsparcie dla większej liczby protokołów sieciowych i usług. Microsoft Proxy wspiera np. protokół UDP, co pozwala na buforowanie danych typu real audio, wideokonferencji itp. Oferuje także możliwość filtrowania ruchu, tak by np. użytkownicy sieci lokalnej nie mieli dostępu do zakazanych serwerów internetowych (np. pornograficznych).

Niemniej serwery proxy mają pewne ograniczenia. W przeciwieństwie do firewalli, które zawarto w innym przedziale cenowym (od 5000 do 50000 USD), nie oferują one tak rozbudowanego mechanizmów raportowania, alarmowania, śledzenia działań użytkowników i tworzenia statystyk. Według analityków i obserwatorów rynku technik informatycznych, zapotrzebowanie na technologię proxy będzie w najbliższym czasie dynamicznie rosło. Pytanie tylko czy z zapotrzebowania na tego typu technologię skorzystają inni producenci, a co za tym idzie, czy klient będzie miał większą możliwość wyboru najlepszego rozwiązania. Czy grozi nam znowu duopolizm firm Netscape i Microsoft?


TOP 200