Budowanie rynku

Business Consulting Center zamierza promować system SAP w średniej wielkości przedsiębiorstwach. Oferuje także rozwiązania branżowe dla dużych firm.

Business Consulting Center zamierza promować system SAP w średniej wielkości przedsiębiorstwach. Oferuje także rozwiązania branżowe dla dużych firm.

Business Consulting Center sp. z o.o. z Poznania rozpoczęła działalność w 1995 r., w momencie wejścia do Polski niemieckiego SAP, zajmując się od początku wyłącznie wdrożeniami systemu SAP R/3 i nie zamierzając wiązać się z innym dostawcą. "Lojalna współpraca z takim partnerem przynosi długoterminowe korzyści" - stwierdza Michał Jankowski, prezes BCC.

Dla średnich i dużych

Kierownictwo BCC widzi dla firmy dwa kierunki rozwoju: rynek średnich przedsiębiorstw, dla których system SAP R/3 był do tej pory niedostępny ze względu na koszt, oraz rozwiązania branżowe dla sektora energetyki, dóbr szybkozbywalnych (FMCG) i produkcji seryjnej.

"Przed nami proces budowania rynku wdrożeń w przedsiębiorstwach średniej wielkości. Bardzo ważna jest edukacja klientów, uświadamianie szybko rozwijającym się przedsiębiorstwom potrzeby posiadania takiego systemu. To jednak nie wystarczy. W porozumieniu z bankami i towarzystwami leasingowymi będziemy promować dogodny system finansowania zakupu licencji i usług wdrożeniowych" - mówi Michał Jankowski.

Specjalizacja branżowa

Decyzję o specjalizacji w zakresie wdrożeń w trzech konkretnych obszarach oparto na założeniu, że wymagania poszczególnych firm znajdujących się w jednym obszarze są bardzo zbliżone i pewne procesy można modelować na podstawie doświadczeń.

System SAP R/3 jest rozbudowywany przez BCC w każdym obszarze o dodatkowe funkcje. Dla sektora dóbr szybkozbywalnych są tworzone rozszerzenia systemu sprzedaży o rozwiązania dla komputerów naręcznych. Natomiast w systemach dla produkcji seryjnej rozbudowywane są metody planowania produkcji. W sektorze energetycznym poznańska firma opracowuje m.in. rozwiązania kontrolingu kosztów produkcji energii, zgodne z obowiązującymi w polskiej branży energetycznej specyficznymi uregulowaniami prawnymi.

"Rynek wdrożeń SAP R/3 zmienił się od momentu rozpoczęcia naszej działalności. Początkowo nikt nie specjalizował się w konkretnych rozwiązaniach. Po wejściu międzynarodowych firm konsultingowych i pierwszej fazie konsolidacji nie wygrywa się już samymi kompetencjami. Brak specjalizacji oznacza wojnę cenową" - argumentuje Michał Jankowski.

ISO dla R/3

Po uzyskaniu statusu VAR (Value Added Reseller) BCC ma możliwość bezpośredniej sprzedaży licencji wraz z usługami wdrożeniowymi. Jednocześnie rozwija współpracę z SAP Polska, biorąc udział we wspólnych wdrożeniach R/3, a także prowadząc szkolenia w Centrum Szkoleniowym SAP Polska. Ponad rok temu firma uzyskała certyfikat jakości ISO 9001 w zakresie wdrożeń systemu SAP R/3.

"ISO jest pochodną decyzji o wdrożeniach systemu R/3. Wybraliśmy do naszej oferty najlepszy produkt, dlatego chcieliśmy zagwarantować odpowiednią jakość wdrożenia. Oczywiście, uzyskanie certyfikatu wiązało się z dodatkową pracą naszych konsultantów - uporządkowaniem metod działania, zdefiniowaniem zakresów odpowiedzialności, stworzeniem odpowiedniej dokumentacji. Dziś, gdy zatrudniani są nowi pracownicy, przejmują oni wcześniej wypracowane procedury. Z drugiej strony, nasz System Zapewnienia Jakości działa i odwzorowywane są w nim nasze kolejne doświadczenia" - mówi Michał Jankowski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200