Budowa szerokopasmowego Internetu w Polsce ruszyła z miejsca

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przekonuje, że udało się osiągnąć postęp w projektach związanych z budową szerokopasmowego internetu w Polsce, które do tej pory miały poważne opóźnienia. Wiosną przyszłego roku powinien się rozpocząć proces inwestycyjny w pięciu województwach Polski Wschodniej.

W ostatnim raporcie Najwyższej Izby Kontroli, pojawiły się opinie, że szanse na ukończenie projektów budowy sieci ponadregionalnej, obejmującej obszar Polski Wschodniej w zakładanym terminie, czyli do 2015 roku, są niewielkie, bo prace są w powijakach. Przedstawiciele resortu rozwoju regionalnego zapewniają jednak, że projekt, dużym opóźnieniem, ale w końcu ruszył z miejsca. "Opóźnienie sięgało prawie dwóch lat. Dziś postęp jest jednak nieprawdopodobny, a dynamika jest jeszcze większa niż postęp" - mówi Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria. I dodaje, że udało się m.in. rozwiązać kwestie natury formalnej, bez których prace nie mogłyby ruszyć z miejsca. Od listopada ubiegłego roku województwa mogły rozpocząć przygotowanie zamówień publicznych.

We wszystkich pięciu województwach w pierwszym kwartale przyszłego roku może się rozpocząć proces inwestycyjny. Iwona Wendel z MRR podkreśla, że trwa analiza wojewódzkich harmonogramów prac i zmian, które już zostały do nich wprowadzone. Do dyspozycji marszałków województw, którzy przejęli realizację projektów, związanych z budową szerokopasmowego internetu w Polsce, są blisko 2 mld zł. "Najważniejsze projekty to wybudowanie pięciu sieci regionalnych w województwach Polski Wschodniej, które utworzą nam tę ponadregionalną sieć oraz Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa i Mazowiecka Sieć Szerokopasmowa. Bardzo liczymy, że ich realizacja rozpocznie się w 2013 roku. Pozostałe sieci lokalne są realizowane w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. One nieznacznie wpłyną na realizację wszystkich wskaźników"- mówi podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Zobacz również:

  • Więcej szybkiego internetu w całej Polsce
  • Rząd za uproszczeniem wydatkowania funduszy UE na ultraszybki internet
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200