Brytyjski rząd chce backdoora w Windows Vista

Brytyjski rząd chciałby, żeby Microsoft wprowadził do Windows Vista backdoora, dzięki któremu dałoby się odczytać zawartość dysku twardego zakodowanego przy pomocy systemowych narzędzi. Rząd obawia się, że możliwości Visty w zakresie szyfrowania mogłyby przyciągnąć przestępców do najnowszej wersji Windows.

W porównaniu do funkcjonalności dostępnej w Windows XP Professional, usługa szyfrowania zawartości dysków i katalogów w Windows Vista (BitLocker Drive Encryption) ma być znacząco ulepszona. Jej zastosowanie może obniżyć wydajność operacji na plikach, ale ma dwie zalety: 1) klucz szyfrujący nie będzie składowany nigdzie na dysku, lecz w chipie Trusted Computing Module, 2) poza konkretnym komputerem dane znajdujące się na HDD praktycznie nie dadzą się odkodować.

Brytyjski rząd obawia się, że jeśli uruchomienie szyfrowania dysków w Windows Vista będzie bardzo proste, skorzystają z niego nie tylko firmy troszczące się o swoje dane, ale również - przestępcy. A to utrudni policji zbieranie materiałów dowodowych w danej sprawie.

Zobacz również:

  • Urządzenia VPN tej znanej firmy zostały zaatakowane przez chińskich hakerów

Dlatego władze naciskają na Microsoft, by w systemie znalazł się backdoor (tylna furtka), dzięki której policja nie musiałaby się martwić o szyfrowanie. Znajdujące się na dysku dane byłyby bowiem udostępnione wszystkim jej przedstawicielom...

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200