Brytyjski fundusz chce kupić Epicor

Plany Apax Partners zakładają połączenie Epicor ze spółką wyspecjalizowaną w rozwiązaniach wspierających działalność handlową i dystrybucyjną - Activant. W wyniku transakcji wycenianej na 2 mld USD powstanie firma obsługująca ok. 30 tys. klientów. Jej roczne przychody przekroczą 800 mln USD.

Za przejęcie Epicor fundusz Apax Partners chce zapłacić prawie 1 mld USD. Kolejny miliard dolarów fundusz chce zapłacić za firmę Activant. Transakcja z Epicor ma zostać zamknięta do czerwca 2011 r. Oferta złożona przez kierownictwo Apax Partners obowiązuje do 4 maja. Zapowiedziana transakcja zostanie zrealizowana, jeśli do tego czasu nie zgłosi się oferent, który zaproponuję wyższą cenę. Do tej pory warunki transakcji zaakceptowali udziałowcy dysponujący ok. 32% akcji Epicora.

Przedstawiciele Apax Partners zapowiadają, że jeśli transakcja zostanie zrealizowana, to Epicor i Activant zostaną połączone. Utrzymana zostanie jednak marka Epicor. Nowy podmiot nie będzie już notowany na giełdzie. Szczegółowych warunków planowanej fuzji obu firm nie ujawniono. Zdaniem przedstawicieli firmy Epicor, zapowiadana transakcja pozytywnie wpłynie na rozszerzenie oferty. Amerykański producent specjalizuje się bowiem głównie w zintegrowanych rozwiązaniach biznesowych wspierających działalność produkcyjną. Tymczasem Activant oferuje systemy dedykowane dla handlu i dystrybucji.

Warto dodać, że brytyjski fundusz inwestycyjny w przeszłości był zainteresowany m.in. nabyciem akcji Banku Zachodniego WBK. W maju 2010 r. fundusz ten został również większościowym inwestorem firmy Sophos, wyspecjalizowanej w oprogramowaniu antywirusowym i systemach bezpieczeństwa.

Wiele wskazuje na to, że w 2011 r. rynek systemów ERP czeka kolejna fala konsolidacji. W połowie marca ofertę na zakup Lawson Software złożył koncern Infor. Wcześniej mówiło się m.in., że przejęciem Lawsona zainteresowane są również władze Oracle. Chęć rozwoju oferty oprogramowania biznesowego w drodze przejęć zapowiada również Leo Apotheker, dyrektor generalny HP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200