Brytyjczycy inwestują w superkomputery

Wielka Brytania zapowiedziała, że wybuduje do 2025 roku trzy nowe superkomputery, stając się tym samym w Europie potentatem w tym obszarze. Powstaną one dzięki środkom o wartości 1,1 mld USD i będą pracować w trzech miastach: w Bristolu, Cambridge i Edynburgu.

Grafika: networkworld

Superkomputer pracujący w Cambride będzie nosić nazwę Dawn. System będzie się składać z serwerów Dell PowerEdge XE9640 i w jego skład wejdą intelowskie procesory Xeon czwartej generacji oraz akceleratory Intel Data Center GPU Max.

Kolejny superkomputer zostanie oddany do użytku na University of Edinburgh. Będzie to pierwszy eksaskalowy superkomputer pracujący w Wielkiej Brytanii, czyli taki, który wykonuje podczas jednej sekundy ponad jeden kwintylion operacji. Temu superkomputerowi jego twórcy nie nadali jeszcze żadnej nazwy.

Zobacz również:

  • iOS 18 oferuje nowe API do obsługi słuchawek bezprzewodowych
  • Superkomputer do obliczeń AI od Nvidia

Trzeciemu superkomputerowi nadano nazwę Isambard-AI. Zostanie on oddany do eksploatacji już latem przyszłego roku i jego siedzibą będzie National Composites Center (University of Bristol). Będzie zawierać jednostki obliczeniowe Cray EX firmy HPE i jego sercem będzie ponad 5 tys. układów scalonych GH200 Grace Hopper. To chipy, które Nividia wprowadziła na rynek na początku tego roku. Są to układy pracujące tak szybko, że superkomputer będzie w stanie wykonywać podczas jednej sekundy ponad 200 biliardów obliczeń. Cały system będzie kosztować 273 mln USD. Szacuje się, że Cray EX będzie co najmniej 10 razy potężniejszy od obecnie najszybszego superkomputera pracującego w Wielkiej Brytanii.

Źródło: networkworld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200