Broker łączy wszystko

Component Broker jest propozycją IBM dla przedsiębiorstw zamierzających połączyć dotychczasowe systemy z nowo powstającymi aplikacjami obiektowymi.

Component Broker jest propozycją IBM dla przedsiębiorstw zamierzających połączyć dotychczasowe systemy z nowo powstającymi aplikacjami obiektowymi.

Każdy zespół informatyczny ma ten sam problem: zawsze jest więcej aplikacji do opracowania niż możliwości ich wykonania. Jedną z coraz popularniejszych metod wykorzystania dotychczasowych zasobów przy tworzeniu nowych aplikacji jest użycie rozproszonych technologii obiektowych, pozwalających na zamknięcie istniejących aplikacji w otoczce obiektowej i użycie ich kodu na nowo.

Broker obiektowy z usługami

Component Broker (CB) został zaprojektowany przez IBM właśnie do rozwiązania takich problemów. CB należy do nowej generacji oprogramowania okreś-lanego mianem middleware. Składa się ze środowiska wykonawczego oprogramowania obiektowego i narzędzi do tworzenia aplikacji. Zawiera też wbudowane funkcje pozwalające na zarządzanie rozproszonym środowiskiem aplikacyjnym. Component Broker ma służyć przede wszystkim do tworzenia i osadzania nowych programów, połączonych z istniejącymi aplikacjami i programami typu middleware.

Większość współczesnych środowisk do tworzenia rozproszonych aplikacji obiektowych stosuje podejście "wszystko albo nic". Nowa aplikacja może składać się wyłącznie z obiektowych komponentów i obiektów. IBM CB stosuje podejście ewolucyjne, dzięki czemu nowa aplikacja może współistnieć z dotychczasowym środowiskiem, a tempo przekształcania istniejących aplikacji do technologii komponentowych zależy wyłącznie od użytkowników.

Podstawowym elementem CB jest broker obiektowy ORB (Object Request Broker) do osadzania aplikacji obiektowych, oparty na specyfikacji CORBA, współpracujący z zestawem usług zgodnych z tą specyfikacją. Wspólne usługi Common Object Services (COS) zapewniają solidność, niezbędną aplikacjom do obsługi krytycznych aspektów działalności przedsiębiorstwa, i transakcyjność, konieczną do zachowania integralności i spójności danych.

ORB zapewnia jednolite środowisko wykonawcze dla aplikacji obiektowych i proceduralnych (w szczególności aplikacji CICS) oraz współpracę między różnymi środowiskami systemowymi.

CB łączy aplikacje

Component Broker zawiera też CBConnector do włączania istniejących aplikacji, baz danych i systemów ERP. CBConnector jest usytuowany pośrodku rozproszonego środowiska obiektowego i zapewnia komponentom aplikacji możliwość komunikacji z różnymi rodzajami klientów (w tym również przeglądarek internetowych), komputerów PC, a nawet bankomatów i kiosków informacyjnych. Komponenty biznesowe pobierają żądania od tych klientów, opracowują je współpracując przez adaptery aplikacyjne z systemami "zaplecza" i istniejącymi aplikacjami, a następnie przesyłają uaktualnione wyniki.

Adaptery aplikacyjne opracowuje zarówno IBM, jak i niezależni dostawcy oprogramowania i systemów zarządzania bazami danych. Obecnie są już dostępne adaptery do większości produktów IBM: systemów z monitorami transakcyjnymi CICS i Encina, oprogramowaniem MQSeries do komunikacji rozproszonej metodą kolejkowania komunikatów, bazą danych DB2. Istnieją również adaptery aplikacyjne do popularnych baz danych Oracle, Informix, Microsoft, Sybase oraz do systemów ERP SAP, Baan i innych.

Component Broker obsługuje większość środowisk sieciowych, chociaż koncentruje się na największych serwerach do obsługi przedsiębiorstw produkcji IBM (AIX, OS390, AS400, OS2) i innych dostawców (Sun Solaris, Windows NT, HP UX).

Dołączony do pakietu Component Broker zestaw narzędziowy CBToolkit jest przeznaczony do tworzenia aplikacji za pomocą narzędzi programistycznych IBM - VisualAge for C++, Java lub Smalltalk. Możliwe jest również używanie narzędzi innych producentów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200