Broadcom wybuduje w Hiszpanii fabrykę chipów

Amerykański potentat technologiczny zapowiada, że zainwestuje co najmniej 1 mld euro w hiszpański, wspierany przez Unię Europejską, postpandemiczny program rozwoju chipów.

Grafika: Broadcom

Broadcom umieścił taki komunikat na Twitterze, oświadczając, że zamierza w ten sposób wesprzeć unijną inicjatywę, która ma wzmocnić europejski przemysł elektroniczny. Z kolei hiszpański rząd poinformował, że program obejmie budowę zakładów produkujących układy scalone.

Warto przypomnieć, że UE przyjęła w 2022 roku program rozwoju przemysłu elektronicznego, przeznaczając na ten cel kwotę 43 mld euro. Europa chce w ten sposób zwiększyć swój udział w światowym rynku półprzewodników, tak aby w 2030 roku wyniósł on co najmniej 20%.

Zobacz również:

  • 12 „najlepszych praktyk”, których dział IT powinien unikać za wszelką cenę
  • Broadcom coraz bliżej sfinalizowania transakcji przejęcia firmy WMware

W programie tym ma też swój udział Polska. Intel wybuduje w naszym kraju (w Miękini nieopodal Wrocławia) Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników, który będzie kosztować 19 mld złotych. Fabryka ma powstać do 2024 roku i zatrudni 2 tys. pracowników. Intel zgodził się też zainwestować 20 mld euro w budowę fabryki chipów w Niemczech, a Cisco ogłosiło w listopadzie 2022 r. otwarcie centrum projektowania chipów w Barcelonie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200