Broadband popularny w Europie

Liczba mieszkańców korzystających z szerokopasmowego dostępu do Internetu podwoiła się w ciągu 2002 r. - wynika z raportu opublikowanego przez firmę analityczną Forrester. Z opracowania dowiadujemy się również, że co najmniej do 2007 r. na Starym Kontynencie utrzyma się podział na mocno "zinternetyzowaną" północ i zdecydowanie słabiej rozwinięte pod tym względem południe.

Zdaniem analityków Forrester, w 2003 r. ok. 30% europejskich gospodarstw domowych będzie podłączone do Internetu - 71% wykorzystywanych przez nie łączy będą stanowiły łącza szerokopasmowe.

Największą liczbą internautów mogą się w tej chwili poszczycić Niemcy - aż 32,9 mln mieszkańców tego kraju surfuje w Sieci (o 11% więcej niż rok temu). Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania (26,4 mln internautów, 9% więcej niż przed rokiem).

Zobacz również:

  • Starlink dla pojazdów mobilnych
  • Darmowy hosting bije rekordy popularności

Szwecja przoduje pod względem powszechności dostępu do Internetu - internauci stanowią tam 73% społeczeństwa (odnotowano tu za to mniejszy wzrost - 3%). Na drugim biegunie tej statystyki znajduje się Hiszpania - jedynie 17% (czyli 8,9 mln) mieszkańców tego kraju surfuje w Sieci (liczba internautów nie zmieniła się w ciągu minionego roku).

Z raportu dowiadujemy się również, że 52 mln Europejczyków robi w Sieci zakupy, a 45 mln korzysta z bankowości internetowej - co jednak ciekawe, tylko część z nich jest przekonana, że jest to w pełni bezpieczne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200