British Telecom oskarża Google o łamanie patentów

Zdaniem przedstawicieli brytyjskiego operatora telekomunikacyjnego środowisko operacyjne Android oraz niektóre usługi internetowe Google wykorzystują chronione prawnie technologie związane m.in. z obsługą sieci telekomunikacyjnych oraz lokalizacją.

Z treści oficjalnego pozwu wynika, że chodzi o patenty dotyczące m.in. rozwiązań z zakresu łączności, obsługi sieci telekomunikacyjnych, opartych na sieciach rozproszonych systemów lokalizacji i nawigacji. Zdaniem przedstawicieli koncernu British Telekom obok systemu Android chronione prawnie technologie są wykorzystywane usługach internetowych Google. Mowa tu m.in. o wyszukiwarce internetowej, mechanizmach Google Music, usługach nawigacji oraz rozwiązaniach reklamowych wykorzystujących dane lokalizacyjne. Przedstawiciele brytyjskiego koncernu domagają się m.in. zadośćuczynienia finansowego. Wysokości roszczeń nie ujawniono.

Eksperci rynkowi podkreślają tymczasem, że w obliczu rosnące popularności systemu mobilnego Android wzrasta ilość związanych z nim roszczeń wysuwanych głównie przez poważne korporacje. Wcześniej twórców systemu Android o naruszenie praw do chronionych rozwiązań technologicznych oskarżyli m.in. przedstawiciele koncernów Microsoft, Oracle oraz Apple. I tak, system Android ma naruszać m.in. szereg należących do koncernu Microsoft patentów związanych z obsługą zasobów sprzętowych i funkcjami multimedialnymi. Oskarżenia ze strony władz firmy Oracle koncentrują się zaś głównie na rozwiązaniach technicznych wykorzystywanych w stworzonych na potrzeby środowiska Android mechanizmach obsługi języka Java. Z kolei zdaniem przedstawicieli koncernu Apple twórcy mobilnego środowiska Google nazbyt wzorowali się m.in. na opatentowanych rozwiązaniach związanych z interfejsem obsługi urządzeń iPhone i iPad.

Florian Mueller, niezależny analityk wyspecjalizowany w międzynarodowym prawie własności intelektualnej, twierdzi wręcz, że rosnąca liczba procesów wymierzonych przeciwko środowisku mobilnym Google może spowodować zmianę w modelu licencjonowania oprogramowania. Jego zdaniem koncern Google może scedować część roszczeń na producentów urządzeń bazujących na środowisku Android. Takie działanie potencjalnie mogłoby jednak spowodować m.in. wzrost cen telefonów i tabletów wykorzystujących środowisko operacyjne Google. To z kolei mogłoby przełożyć się na spadek popularności tego typu urządzeń. W tym miejscu warto wspomnieć, że zdaniem ekspertów platforma Android jest obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym dla urządzeń klasy smartphone. Z analiz firmy Gartner wynika, że w trzecim kwartale 2011 roku na świecie sprzedano ok. 115 mln zaawansowanych telefonów komórkowych. Co drugie (52,5 proc.) tego typu urządzenie korzystało z oprogramowania Google Android. Dla porównania warto dodać, że środowisko mobilne Google wykorzystywało tylko 25 proc. spośród 81 mln urządzeń klasy smartphone sprzedanych w analogicznym okresie 2010 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200