Brazylia pionierem e-votingu?

Po raz pierwszy elektroniczne głosowanie zastosowano w Brazylii w 1996 roku. Informatyzację wyborów nadzorowała tamtejsza Centralna Komisja Wyborcza. Około 33 mln Brazylijczyków głosowało elektronicznie w 26 stolicach brazylijskich prowincji i 31 innych ośrodkach miejskich skupiających ponad 200 tys. uprawnionych do głosowania. Wykorzystano wówczas 77 tys. elektronicznych urn wyborczych dostarczonych przez Unisys.

Brazylia pionierem e-votingu?

Elektroniczna urna wyborcza

- Najważniejszą cechą systemu elektronicznych urn wyborczych jest zliczanie głosów przez maszynę do głosowania zaraz po zamknięciu lokali wyborczych oraz automatyczne tworzenie raportów z wynikami w wersji elektronicznej i papierowej. Eliminuje to potrzebę ręcznego przeliczania głosów i przekłada się na radykalne skrócenie czasu potrzebnego do podsumowania oficjalnych wyników wyborów - mówi Wojciech Dąbkowski, Dyrektor Sektora Publicznego w Unisys Polska. W maszynach Unisysa zastosowano system operacyjny Windows CE, który zapewnił większe bezpieczeństwo procesu wyborczego oraz opracowano wymagany przez Centralną Komisję Wyborczą moduł drukowania kontrolnych kart głosowania.

Dwa lata później w e-głosowaniu wzięło udział już 61 mln wyborców. W 2000 roku liczba głosujący poprzez maszyny do głosowania wzrosła do 110 mln mieszkańców. Pełne elektroniczne wybory w których wzięło udział 115 mln uprawionych do głosowania odbyły się w roku 2002. Wykorzystano w nich łącznie 400 tys. elektronicznych urn.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200