Brave rezygnuje z zewnętrznej usługi indeksowania treści

Twórcy przeglądarki Brave ogłosili w tym tygodniu, że w narzędziu tym indeksowaniem treści publikowanych w internecie zajmuje się obecnie wyłącznie firmowy mechanizm Brave Index.

Grafika: Brave

Oznacza to, że interfejs API korzystający z usług zewnętrznego mechanizmu indeksowania oferowanego przez wyszukiwarkę Bing - której twórcą jest Microsoft i którego mechanizm indeksowania obsługiwał w przeglądarce Brave tylko 7% zapytań - został z niej usunięty. Kiedy firma uruchomiła Brave Search dwa lata temu, polegała na innych dostawcach usługi indeksowania treści w przypadku prawie 13% zapytań. Rok później liczba ta spadła do wspomnianych wcześniej 7%. Obecnie użytkownicy Brave Search będą teraz domyślnie otrzymywać 100% wyników z oprogramowania Brave Index, dając użytkownikom w pełni niezależne wyniki.

Brave podaje, że przejście na mechanizm indeksowania Brave Index było możliwe dzięki Web Discovery Project. To projekt, który pozwala osobom korzystającym z przeglądarki Brave na dostarczanie anonimowych danych do budowania indeksu Brave Index. Firma Brave zdecydowała się na taki krok również z tego powodu, że była zaniepokojona przyszłością interfejsu API odwołującego się do wyszukiwarki Bing. Szczególnie po tym gdy Microsoft zacieśnił współpracę z firmą OpenAI i ogłosił znaczny wzrost cen, jakie trzeba płacić za korzystanie z tego interfejsu.

Zobacz również:

  • Trwają prace nad komputerami symulującymi działanie ludzkiego mózgu
  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian

Należy przypomnieć, że wielu konkurentów przeglądarki Brave, w tym przeglądarka DuckDuckGo, polega nadal na mechanizmie indeksowania wyszukiwarki Bing, chociaż DuckDuckGo zapowiada, że zamierza również zrezygnować z jej usług. I jeszcze jedna ważna informacja związana z tym tematem. Użytkownicy przeglądarki Brave mogą nadal korzystać z Google Fallback Mix. To funkcja, która pozwala użytkownikom korzystać z usług Google wtedy, gdy Brave Search nie ma odpowiedzi. Brave ogłosił też iż pracuje nad własnym interfejsem API Brave Search, ale szczegóły dotyczące tej inicjatywy zostaną ujawnione w przyszłości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200