Brave: kolejna znana wyszukiwarka, do której wkroczył bot AI

Do grona twórców wyszukiwarek, którzy wprowadzili chatboty AI dołączył ostatnio Brave. Kolejna wersja tego internetowego narzędzia (Brave Search) została wzbogacona o funkcję Summarizer, która usprawnia zadanie wyszukiwania treści w internecie, korzystając z usług sztucznej inteligencji.

Brave zaprezentował swoją wyszukiwarkę dwa lata temu, po tym gdy przejął firmę Tailcat, która jest twórcą takiego narzędzie. Jak informuje Brave, chatbot AI wprowadzony do wyszukiwarki nie bazuje w stu procentach na stworzonym przez firmę OpenAI bocie ChatGPT, ale korzysta w dużej części z własnych rozwiązań opracowanych przez Brave.

Brave zapewnia, że jego bot w odpowiedzi na pytania wprowadzane przez użytkownika generuje krótkie i rzeczowe odpowiedzi, wyświetlając je na stronie Brave Search. W przeciwieństwie do czysto generatywnego modelu sztucznej inteligencji, którego odpowiedzi nie zawsze spełniają oczekiwania użytkownika, bot Summarizer udziela może nie tak rozbudowanych odpowiedzi jak ChatGPT, ale za to zwięzłych i na tyle precyzyjnych, że z reguły spełniają one oczekiwania użytkowników.

Zobacz również:

  • Awaria Microsoftu sparaliżowała niemalże cały świat
  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce

Summarizer realizuje to zadanie korzystając z trzech różnych modeli językowych LLM. Każdy z nich został przeszkolony do wykonywania innego zadania. Jeden odpowiada na pytania, drugi uczy się w trybie „zero-shot” (technologia przetwarzania języka naturalnego polegająca na uczeniu się AI od zera, czyli bez wcześniejszego przeszkolenia), a trzeci odpowiada za parafrazowanie danych wejściowych.

Brave jest zdania, że pomimo opracowania własnego narzędzia opartego na sztucznej inteligencji, model LLM niezbyt dobrze nadaje się do przeszukiwania internetu i w przyszłości powinien być zastąpiony innym modelem, nad którym firma zamierza prowadzić własne badania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200