Brakujące ogniwa ERP

Przejmowanie małych firm stało się w ostatnich miesiącach częstym sposobem zwiększania funkcjonalności najpopularniejszych aplikacji ERP.

Przejmowanie małych firm stało się w ostatnich miesiącach częstym sposobem zwiększania funkcjonalności najpopularniejszych aplikacji .

Wśród producentów systemów wspomagania zarządzania klasy ERP (Enterprise Resource Planning), podobnie jak w innych gałęziach światowej gospodarki, zapanowała gorączka zakupów. Każdego miesiąca znika z rynku kilka niezależnych firm programistycznych. Bynajmniej nie jest to jednak objaw konsolidacji tej branży. Przejęte przez największych producentów ERP małe firmy mają uzupełniać ofertę niemieckiego SAP czy amerykański Peoplesoft o nowe technologie.

Współpraca z partnerami

Mimo dążenia do rozbicia swoich systemów na niezależne moduły i zapewnień o łatwej integracji wyspecjalizowanych aplikacji (np. OLAP), pochodzących od niezależnych dostawców, duzi producenci chcą możliwie najszerzej sami obsługiwać przedsiębiorstwa. Sposobem jest więc kupowanie małych firm, których produkty uzupełniają Baana czy R/3 o brakujące w nich ogniwa. Integracja gotowego produktu jest bowiem tańsza i szybsza niż tworzenie go od początku, zwłaszcza gdy brak doświadczenia w tej dziedzinie.

Dwóch największych, Baan i SAP, przejęło w ciągu ostatniego roku firmy, które specjalizowały się w systemach wymiany informacji. Dzięki nim zamierzają oni zaoferować swoim klientom aplikacje automatyzujące proces wymiany informacji głównie z dystrybutorami i dostawcami, ale także klientami. W ubiegłym roku Baan kupił Aurum Software, którego rozwiązania wykorzystał do stworzenia w tym roku AurumFrontOffice. W jego skład weszły m.in. aplikacje do wspomagania sprzedaży oraz moduł obsługi call center (telefonicznych centrów obsługi klienta).

Produkcja i finanse

Oracle, który ma zaawansowany system finansowo-księgowy, przejął wraz z Datalogix system zarządzania produkcją procesową, stosowaną w firmach branży chemicznej. Obecnie stanowi on część pakietu Oracle Applications i jest sprzedawany jako Oracle Gemms.

Jednak firmy, które specjalizowały się dotychczas w systemach produkcyjnych, obecnie starają się włączyć do swoich produktów bardziej zaawansowane systemy finansowo-księgowe i kadrowo-płacowe. W tym celu Baan przejął Coda Group i Meta4. Utworzono z nich nowy dział Global Product Business Unit, który ma oferować moduły tego typu. Szwedzki IFS kupił w tym celu Softwind Data, a Oracle - Treasury Services - producenta systemów zarządzania ryzykiem. SAP chce natomiast wprowadzić do swojego systemu R/3 moduł hurtowni danych, oparty na oprogramowaniu izraelskiej firmy Ofek-tech Software Industries.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200