Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci

Dyski SSD stosowane aktualnie w komputerach są bardzo szybkie, ale znacznie mniej pojemne, niż tradycyjne nośnik SSD. W jaki sposób zwiększyć pamięć masową, aby była szybka, bezpieczna oraz efektywna cenowo?

W dobie coraz wydajniejszych procesorów z większą ilością rdzeni, zwiększające się ilości pamięci masowej, rozdzielczości wyświetlaczy, czy wydajności układów graficznych można zaobserwować dwa przeciwne trendy. W związku z miniaturyzacją najnowsze modele komputerów posiadają znacznie mniejszą ilość portów, niż ich odpowiedniki sprzed kilku lat. Dodatkowo od kilku lat na rynku bardzo ciężko znaleźć komputer z tradycyjnym dyskiem HDD. To również po części pokłosie miniaturyzacji. Klasyczne dyski HDD nawet w najmniejszym formacie są kilkukrotnie większe od nośniki SSD M.2 NVMe. Dodatkowo zauważalnie odstają od nich wydajnością i nie zapewniają płynnej pracy z najnowszymi systemami operacyjnymi i aktualnie wykorzystywanym oprogramowaniem.

Jak zwiekszyć pamięć masową w komputerze?
Źródło: Dell / Unsplash

Jak zwiekszyć pamięć masową w komputerze?

Źródło: Dell / Unsplash

Wprowadzenie do komputerów nośników SSD spowodowało znaczące zmniejszenie się pojemności dostępnej pamięci masowej. Stała się ona znacznie szybsza, ale jednocześnie jest jej mniej. Laptopy sprzed kilku lat bardzo często posiadały 1 TB nośniki HDD. Aktualnie standardem jest 512 GB dysk SSD. Najdroższe modele posiadają większe nośniki o pojemności 1, 2, a czasami nawet 4 TB. Znacznie częściej znajdziemy jednak bazowe modele komputerów wyposażone w 256 GB lub zaledwie 128 GB nośniki SSD. Wraz z wzrostem wagi systemów operacyjnych i plików użytkownicy bardzo często borykają się z problemem z brakiem przestrzeni dyskowej na swoich komputerach.

Zobacz również:

  • Rekordowe wyniki finansowe Samsunga
  • Nowa era w pojemności dysków twardych
  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?

W połączeniu z brakiem możliwości łatwej rozbudowy nowych laptopów problem staje się złożony i poważny.

W niniejszym materiale przedstawiamy najlepsze metody na zwiększenie pamięci masowej.

1. Zewnętrzny dysk HDD lub SSD

Naturalnym sposobem na zwiększenie pamięci masowej jest wybór zewnętrznego nośnika SSD lub HDD korzystającego z protokołu USB lub Thunderbolt. Jest to jedno z najtańszych rozwiązań, które ma sporo zalet, ale nie brakuje mu również wad.

Zewnętrzny dysk SSD to bardzo popularne rozwiązanie
Źródło: Samsung Memory / Unsplash

Zewnętrzny dysk SSD to bardzo popularne rozwiązanie

Źródło: Samsung Memory / Unsplash

Zewnętrzny nośnik pamięci masowej pozwala na uzyskanie dostępu do dużej przestrzeni dyskowej o odpowiednio wysokiej wydajności. Decydując się na nośnik SSD NVMe z Thunderbolt lub USB 3.2/4 możemy liczyć na wydajność porównywalną do klasycznego nośnika wbudowanego w komputer. Takie rozwiązanie pozwala na przetrzymywanie dużych plików, a nawet instalacje programów na zewnętrznym nośniku.

Dyski zewnętrzne świetnie sprawdzają się do tworzenia kopii zapasowych.

Warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo danych. Zewnętrzny nośnik HDD lub SSD jest łatwy do zgubienia lub kradzieży. Decydując się na tego typu rozwiązanie warto zaszyfrować dysk, aby dodatkowo chronić dane, które się nad nim znajdują przed kradzieżą. Problemem może być również dostęp do danych - aby z nich skorzystać konieczne jest posiadanie przy sobie nośnika. Utrudnione jest również korzystanie z danych w przypadku używania więcej, niż jednego komputera lub modeli wyposażonych w różne systemy operacyjne.

2. Karta pamięci SD/microSD

Spora część laptopów nadal posiada czytniki kart pamięci w formacie SD lub microSD. Można je wykorzystać do łatwego powiększenia przestrzeni dyskowej bez konieczności noszenia ze sobą dodatkowego urządzenia. Aktualnie dostępne na rynku karty SD mają pojemność od kilkunastu do nawet kilku TB w różnych standardach szybkości. Najdroższe nośniki posiadają wydajność porównywalną do dysków SSD wbudowanych w komputer przenośny. Najtańsze z kolei będą wolniejsze nawet od starych dysków HDD 5400 rpm - warto o tym pamiętać podczas decyzji.

Karty pamięci wydają się być świetnym rozwiązaniem, ale mają trochę wad
Źródło: Supratik Deshmukh / Unsplash

Karty pamięci wydają się być świetnym rozwiązaniem, ale mają trochę wad

Źródło: Supratik Deshmukh / Unsplash

Z pozoru karty SD to świetny sposób a wygodne rozszerzenie pamięci masowej. Mogą one funkcjonować jako dodatkowy dysk, nie wystają z komputera, a na dodatek są dosyć tanie w zakupie. Warto jednak pamiętać, że karty pamięci są jednymi z bardziej zawodnych nośników. Ze względu na duże zagęszczenie informacji są one narażone na usterki wielokrotnie bardziej, niż dyski SSD i HDD. Oznacza to, że nie warto wykorzystywać ich do przechowywania krytycznych dla nas informacji. Z pewnością nie rekomenduje się ich do przechowywania kopii zapasowych danych.

3. Wymiana wewnętrznego nośnika danych

Spora część nowych komputerów pomimo niewielkich wymiarów i lekkiej obudowy posiada możliwość wymiany dysku SSD. Dotyczy to szczególnie biznesowych laptopów z Windowsem oraz tanich konstrukcji. Po upewnieniu się, że dany model komputera posiada slot na dysk SSD w formacie 2,5 cala SATA (coraz rzadziej) lub SSD M.2 NVMe (najpopularniejszy standard) można zakupić większy nośnik SSD i wymienić go we własnym zakresie lub serwisie. Usługa taka najcześciej nie powoduje utraty gwarancji na sprzęt. Stary nośnik można w łatwy i tani sposób zamienić na zewnętrzny dysk.

Wiele komputerów pozwala na wymianę dysku SSD na większy
Źródło: Marc PEZIN / Unsplash

Wiele komputerów pozwala na wymianę dysku SSD na większy

Źródło: Marc PEZIN / Unsplash

Wadą takie rozwiązania jest konieczność rozkręcenia komputera, przywrócenia systemu operacyjnego oraz odtworzenia wszystkich danych, które się na nim znajdowały.

4. Korzystanie z usług chmurowych

Aktualnie nie ma już najmniejszego problemu z szybkim dostępem do sieci na terenie praktycznie całego kraju, przez co użytkownicy mogą wygodnie korzystać z usług chmurowych. W zamian za określoną opłatę otrzymujemy dostęp do określonej ilości przestrzeni dyskowej dostępnej w chmurze. Najpopularniejsze usług posiadają dedykowane aplikacje pozwalające zmapować dysk chmurowy jako dodatkowy nośnik w systemie operacyjnym. Rozwiązanie to ma ogromną zaletę w postaci dostępu do danych z dowolnego miejsca i urządzenia. Wystarczy jedynie dostęp do sieci, login i hasło, aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się w chmurze. Dodatkowo to wysoko bezpieczne rozwiązanie. Usługodawca dba o dodatkowy backup naszych danych, a wybrane usługi oferują szyfrowanie przesyłanych danych.

Dyski HDD są pojemne i trwałe, ale to koniec ich zalet
Źródło: Andrey Matveev / Unsplash

Dyski HDD są pojemne i trwałe, ale to koniec ich zalet

Źródło: Andrey Matveev / Unsplash

Usługi chmurowe to aktualnie najpopularniejszy sposób na rozszerzenie pamięci masowej. Pakiety oferujące 2 TB danych kosztują około 40 zł miesięcznie. Dostępne są również mniejsze pakiety.

Na dysku chmurowym można przechowywać dane z wielu urządzeń np. smartfona, tabletu oraz komputera. Pliki synchronizują się w czasie rzeczywistym, co ułatwia pracę z wieloma urządzeniami w tym samym czasie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200