Brak dojrzałości danych spowalnia organizacje

Według najnowszego badania, wzrost gospodarczy i innowacje są hamowane, ponieważ przedsiębiorstwa i instytucje publiczne w zbyt małym stopniu wykorzystują swoje dane. HPE chce zwiększyć dostępność rozproszonych danych dzięki swojej platformie GreenLake.

Brak dojrzałości danych spowalnia organizacje

CEO HPE Antonio Neri: "Chmura musi przyjść do danych, a nie odwrotnie". Fot. HPE

"Dane leżą i nie dotykamy ich" - powiedział Johannes Koch, Managing Director, Germany, Senior Vice President of Global Sales, DACH at HP Enterprise EMEA, podsumowując wyniki nowego badania YouGov w ramach konferencji HPE Discover we Frankfurcie. YouGov na zlecenie HPE przebadał ponad 8 600 osób na stanowiskach kierowniczych w 19 krajach, pod kątem ich strategii w zakresie danych. Ocena Global Data Survey wykazała, że średni globalny poziom dojrzałości danych - lub zdolności do tworzenia wartości dodanej z danych - wynosi 2,6 w pięciopunktowej skali. Tylko 3% badanych firm i instytucji publicznych osiąga najwyższy poziom dojrzałości.

Między anarchią danych a gospodarką opartą na danych

Badanie opiera się na opracowanym przez HPE modelu dojrzałości, który ocenia zdolność firmy do tworzenia wartości z danych w oparciu o kryteria strategiczne, organizacyjne i technologiczne. Najniższy poziom dojrzałości (1) jest określany jako "anarchia danych"; na tym poziomie pule danych są odizolowane od siebie i nie są systematycznie analizowane w celu uzyskania spostrzeżeń lub wyników.

Zobacz również:

  • Najszybszy Helios w Cyfronecie
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • HPE rozwija europejskie centrum R&D

Najwyższy poziom (5) określany jest jako "gospodarka danych"; na tym poziomie firma wykorzystuje dane strategicznie do osiągania wyników, w oparciu o ujednolicony dostęp do wewnętrznych i zewnętrznych źródeł danych analizowanych za pomocą zaawansowanej analityki i sztucznej inteligencji.

Wyniki badania pokazują następujący podział na poziomy dojrzałości:

- 14 % badanych przedsiębiorstw i urzędów znajduje się na poziomie 1 ("anarchia danych")

- 29% na poziomie 2 ("raportowanie danych")

- 37% na poziomie 3 ("odkrywanie danych")

- 17% na poziomie 4 ("data-centric")

- i tylko 3% procent na poziomie 5 ("data-economy").

Badanie ujawniło również różne luki, które przedsiębiorstwa i instytucje publiczne muszą wypełnić, aby móc wykorzystywać dane w całym łańcuchu wartości. Na przykład dla 87% respondentów strategia dotycząca danych nie jest częścią strategii korporacyjnej. Prawie połowa respondentów stwierdza, że ich organizacje nie korzystają z metod AI, takich jak uczenie maszynowe czy głębokie uczenie - mimo że temat ten jest mocno trendy od co najmniej pięciu lat, twierdzą menedżerowie HPE. Zamiast tego do analizy danych wykorzystuje się jedynie arkusze kalkulacyjne (29%) lub analitykę biznesową i standardowe raporty (18%).

Brak możliwości dostępu do danych, a następnie podejmowania odpowiednich działań na podstawie informacji utrudnia organizacjom realizację kluczowych celów. Według respondentów do tych niepowodzeń należą:

- Zwiększenie przychodów (30%)

- Innowacyjność (28%)

- Zwiększenie zadowolenia klientów (24%)

- Poprawa zrównoważenia środowiskowego (21%)

- Zwiększenie efektywności wewnętrznej (21%).

Brak warunków wstępnych do tworzenia wartości danych

Jednym z warunków tworzenia wartości danych jest łączenie danych lub wglądów w dane z różnych aplikacji, lokalizacji lub zewnętrznych repozytoriów danych. Na przykład telemetria czujników sprzedawanych produktów może pomóc producentom lepiej dopasować kolejną generację produktów do potrzeb klientów - tłumaczą autorzy badania. Podobnie, dzielenie się spostrzeżeniami z danych pacjenta pomiędzy szpitalami może poprawić diagnostykę medyczną.

Organizacje o niskim poziomie dojrzałości danych zmagają się z tym problemem, ponieważ nie istnieje nadrzędna architektura danych i analityki, ale dane są odizolowane w poszczególnych aplikacjach lub lokalizacjach. Dotyczy to 34% respondentów - podaje HPE. Z kolei tylko 19% wdrożyło centralny hub danych lub strukturę, która umożliwia jednolity dostęp do danych w czasie rzeczywistym w całej firmie. Kolejne 8% twierdzi, że ten hub danych obejmuje również zewnętrzne źródła danych.

Jednocześnie większość respondentów zgadza się, że strategicznie ważne jest posiadanie wysokiego stopnia kontroli nad swoimi danymi oraz środków do tworzenia wartości z danych. Ponad połowa respondentów obawia się, że monopole danych mają zbyt dużą kontrolę nad ich zdolnością do tworzenia wartości z danych, a 39% ponownie rozważa swoją strategię chmurową ze względu na rosnące koszty chmury, obawy o bezpieczeństwo danych, potrzebę bardziej elastycznej architektury danych oraz brak kontroli nad swoimi danymi.

Od cloud first do data first

„Przedsiębiorstwa muszą umieścić dane w centrum swojej strategii cyfryzacji" - skomentował prezes HPE Antonio Neri w swoim wystąpieniu podczas HPE Discover. Wymaga to hybrydowych architektur edge-to-cloud, gdzie chmura przychodzi do danych - a nie odwrotnie.

HPE stworzyło właśnie taką platformę zarządzania - GreenLake. Platforma została uruchomiona w 2017 roku, aby wprowadzić do centrum danych model użytkowania zbliżony do chmury. Z czasem dodawano kolejne funkcje, aby uprościć zarządzanie IT i zapewnić przedsiębiorstwom napędzane oprogramowaniem, podobne do chmury doświadczenie na wyciągnięcie ręki.

Następnie, w czerwcu 2022 roku, HPE ogłosiło GreenLake for Private Cloud Enterprise na swoich flagowych targach w Las Vegas, umożliwiając przedsiębiorstwom uruchomienie całej infrastruktury IT w modelu konsumpcyjnym przypominającym chmurę. Rozwiązanie obejmuje modułową infrastrukturę i oprogramowanie oraz obsługuje wdrożenia obciążeń typu bare metal, maszyn wirtualnych i kontenerów. HPE GreenLake daje organizacjom możliwość dostępu, kontroli, ochrony, zarządzania i odblokowania wartości danych w dowolnym miejscu w ramach jednego, spójnego doświadczenia - powiedział prezes firmy, Antonio Neri.

Ulepszenia dla HPE GreenLake for Private Cloud Enterprise

Teraz, podczas targów we Frankfurcie, firma ogłosiła ogólną dostępność HPE GreenLake for Private Cloud Enterprise w 52 krajach oraz ujawniła dodatkowe usługi aplikacyjne, analityczne i deweloperskie dla tego rozwiązania.

Zostały one zaprojektowane, aby umożliwić przedsiębiorstwom prowadzenie strategii modernizacji opartej na danych dla obciążeń produkcyjnych w środowiskach chmur hybrydowych. Kluczowe innowacje:

- Dzięki integracji Amazon Elastic Kubernetes Service (Amazon EKS) Anywhere, HPE GreenLake for Private Cloud Enterprise oferuje teraz kolejną opcję wdrażania kontenerów obok HPE Ezmeral. Klienci mogą go używać do uruchamiania tych samych runtimów kontenerowych we własnym centrum danych, co w chmurze publicznej. Mogą również przenosić aplikacje pomiędzy chmurą prywatną i publiczną.

- W przypadku zarządzania maszynami wirtualnymi, kontenerami i serwerami fizycznymi klienci HPE GreenLake mogą teraz wybierać między zarządzaniem za pośrednictwem konsoli, interfejsów programowania aplikacji (API), interfejsu wiersza poleceń lub Infrastructure as Code. Dzięki temu programiści mają natychmiastowy dostęp do swojej przestrzeni roboczej, mając do wyboru różne systemy operacyjne, skonteneryzowane aplikacje i usługi integracji toolchain.

- Aby poprawić wydajność aplikacji krytycznych dla biznesu, HPE GreenLake for Private Cloud Enterprise oferuje teraz sześć zoptymalizowanych instancji ogólnego przeznaczenia, obliczeniowych, pamięciowych i magazynowych. Jak wszystkie składniki, są one rozliczane na podstawie zużycia.

- Zaawansowana analiza zużycia poprawia wykorzystanie i analizę kosztów aplikacji trzech hiperskalerów w środowisku chmury publicznej. Obejmuje to raportowanie showback i pulpit nawigacyjny, które pomagają klientom usprawnić planowanie pojemności i budżetowanie w ich środowisku hybrydowym.

Nowe dodatki do ekosystemu HPE Greenlake

HPE ogłosiło również Red Hat OpenShift Container Platform oraz integrację z VMware Cloud nowymi dodatkami do swojego HPE GreenLake Marketplace. HPE zaprezentowało program wczesnego dostępu dla HPE GreenLake for Data Fabric i HPE Ezmeral Unified Analytics. HPE GreenLake for Data Fabric umożliwia ujednolicony dostęp do rozproszonych zasobów danych, np. w centrum danych, w chmurze i na krawędzi. HPE Ezmeral Unified Analytics to rozwiązanie w chmurze z narzędziami open source dla całego cyklu życia danych.

Jak wyjaśnił Vishal Lall, General Manager GreenLake Cloud Solutions and Software w HPE, dzięki tym i innym udoskonaleniom HPE chce krok po kroku rozbudowywać GreenLake jako łącznik pomiędzy wszystkimi komponentami w hybrydowej (wielo)chmurze. "Klienci zaczynają zdawać sobie sprawę z wartości dodanej struktury chmury hybrydowej dla ich cyfrowej transformacji".

Na przykład HPE oczekuje, że w ciągu trzech lat 70% firm przejdzie na hybrydowe podejście do wielu chmur.

Artykuł pochodzi z Computerwoche

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200