BrainShare pod znakiem Linuxa

- Novell powrócił - oświadczył Jack Messman, otwierając tegoroczną konferencję BrainShare, która w tym roku przyciągnęła 6 tys. uczestników. Messman zapowiedział, że NetWare 7.0 trafi na rynek wcześniej niż zakładały plany producenta. Jeszcze w tym roku firma udostępni pakiet Open Enterprise Server w skład którego wejdą NetWare i SuSE Linux Enterprise Server.

Ponadto w ciągu miesiąca pojawi się wersja beta ZENworks 6.5 zintegrowana z Ximian Red Carpet Enterprise. Novell ogłosił także dostępność narzedzi YAST (Yet Another Setup Tool) oraz iFolder na licencji GPL.

Chris Stone, wiceprezes Novella podkreślił, że dążenie firmy do osiągnięcia czołowej pozycji na scenie open source nie oznacza porzucenia prac nad własnymi rozwiązaniami. Połączone wysiłki zawocują opracowaniem "kompletnego" rozwiązania na desktop poprzez połączenie produktów przejętych wcześniej dostawców - SuSE i Ximiana. Stone zapowiedział, że do połowy br. Open Office zastąpi MS Office na biurku każdego pracownika firmy, zaś do końca roku "oficjalnym" systemem operacyjnym pozostanie Linux.

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI
  • Dlaczego warto aktualizować jądro systemu operacyjnego Linux?

Jack Messman podczas otwarcia konferencji podgrzał atmosferę spotkania prezentując możliwości sieci komputerowej zbudowanej z serwerów wyposażonych w systemy SuSE oraz Ximian specjalnie na potrzeby BrainShare. Z kolei w krótkim przemówieniu, przyjętym gorącymi owacjami, Linus Torvalds oświadczył, że jego wysiłki skoncentrują się na rozwoju linuksowej platformy desktopowej. Zapytany o największe zagrożenie dla Linuxa, odpowiedział, że niepokoją go bardzo sprawy związane z patentami na oprogramowanie. - Model open source to doskonały sposób rozwiązywania problemów technicznych, jednak patentowanie oprogramowania może zahamować rozwój prac - powiedział Torvalds.

Jedynym polskim reprezentantem na BrainShare jest krakowska spółka AdRem, która zaprezentuje najnowszą wersję oprogramowania AdRem NetCrunch 3.0 służąca m.in. do monitorowania wydajności urządzeń, usług i aplikacji sieciowych. Ponadto podczas targów firma zaprezentuje oprogramowanie AdRem sfConsole 5.0, niedawno wyróżnione certyfikatem "Linux SuSE Ready".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200