Box – domowa, podłączona do chmury bramka bezpieczeństwa

BitDefender (firma zajmująca się bezpieczeństwem systemów komputerów) zapowiedziała nowy rodzaj domowej bramki IPS (Intrusion Prevention System (IPS). Istotną cechą urządzenia jest to, że likwiduje ono te wszystkie zagrożenia, z którymi standardowe, szerokopasmowe routery nie mogą się często uporać.

Urządzenie nosi nazwę Box i pojawi się na rynku amerykańskim w styczniu 2015 r. (na razie nie wiadomo, kiedy trafi do Europy). Jak zapewnia producent, Box jest w stanie skutecznie chronić domowe sieci komputerowe (w tym obsługujące aplikacje IoT) przed hakerami. BitDefender zapewnia przy tym, że Box robi to równie skutecznie, co podobne systemy klasy „enterprise”.

Box zawiera te wszystkie elementy, które można znaleźć w standardowym routerze. Mamy tu więc jednordzeniowy procesor MIPS (400 GHz), 64 MB systemowej pamięci RAM, pamięć flash o pojemności 16 GB oraz dwa porty Ethernet. Jest tu też bezprzewodowy interfejs Wi-Fi 802.11n, transmitujący/odbierający dane z szybkością 150 Mb/s.

Zobacz również:

  • Tożsamość użytkowników celem ataków w Europie

Box jest w stanie skutecznie chronić domowe sieci przed zagrożeniami, gdyż komunikuje się cały czas z chmurą BitDefender, która instruuje urządzenie, jak ma postępować. A chmura ma do dyspozycji tak dużą bazę danych oraz wspiera tak wiele mechanizmów bezpieczeństwa, że jak zapewnia producent, urządzenie może uruchomić właściwie dowolną opcję bezpieczeństwa..

Box blokuje oczywiście podejrzane odwołania URL oraz analizuje ściągane z sieci oprogramowanie, wykrywając w nim malware. Może też uruchamiać różne mechanizmy bezpieczeństwa, koordynując takie działania w systemami operacyjnymi Windows, Macs czy Androi, które zarządzają dołączonym do danej sieci domowej urządzeniami.

Może też konfigurować bezpieczne połączenia VPN, co jest szczególnie przydatnym rozwiązaniem wtedy, gdy użytkownik znajduje się poza domem, narażając się wtedy na taki typu man-in-the-middle.

Samo urządzenie kosztuje 199 USD, a za roczną subskrypcję usługi trzeba zapłacić 99 USD. Pozostaje pytanie, czy użytkownicy zaakceptują taką, nie najniższą przecież cenę. Mają przecież alternatywę. Mogą kupić domowy router z nieco wyższej półki, aktywować wszystkie dostępne opcje bezpieczeństwa oraz zainstalować na nim dodatkowe programy. Tylko że wtedy muszą sami o to zadbać, a kupując BOX nie martwią się o nic.

A tu znajduje się film, na którym można zobaczyć jak Box wygląda i funkcjonuje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200