Botowi ChatGPT rośnie groźny rywal

Opracowany przez firmę Open AI inteligentny bot ChatGPT zawojował świat, ale wkrótce może mu zagrozić inne rozwiązania tego typu, nad którym pracuje należące do Google laboratorium DeepMind.

Chodzi o duży model językowy wykorzystujący stworzone przez to laboratorium oprogramowanie AlphaGo, które wsławiło się tym, że startowało w turniejach gry planszowej Go, pokonując całą czołówkę światową. To model językowy o nazwie Gemini. Jak zapewniają jego twórcy, już wkrótce zdetronizuje on bota ChatGPT. Twierdzą, że Gemini będzie potrafiło planować oraz rozwiązywać nawet najbardziej skomplikowane problemy, a także analizować tekst.

Gemini, o którym laboratorium DeepMind poinformowano na konferencji programistów Google I/O w maju tego roku, wykorzystuje innowacyjną metodę uczenia się rozwiązując w ten sposób problem, z którymi borykają się dzisiejsze modele językowe. W największym skrócie to metoda polegająca na wzmacnianiu procesu uczenia się poprzez nagradzanie systemu sztucznej inteligencji za określone zachowania oraz karanie za popełniane błędy. DeepMind ma duże doświadczenie w uczeniu modeli językowych przez system wzmacniania jego zachowań, co zaowocowała wcześniej w opracowywaniu algorytmów biorących udział w grze Go.

Zobacz również:

  • Pierwsza aktualizacja dla Galaxy S24 - poprawiono ekran i aparat
  • Premiera GitHub Copilot Enterprise
  • Bezpieczeństwo pasażerów PKP wzmocni sztuczna inteligencja

Należy przypomnieć, że laboratorium DeepMind jest twórcą innego chatbota - Sparrow, który został pierwszy raz zaprezentowany w zeszłym roku. To nieco mniejszy model językowy i DeepMind zamierza jeszcze w tym roku udostępnić użytkownikom testową wersję beta tego oprogramowania. Tak więc, wyścig o opanowanie jak największej części tego rynku trwa w najlepsze. A gra warta jest przysłowiowej świeczki, gdyż według firma analitycznych rynek generatywnej sztucznej inteligencji – w tym sztucznej inteligencji analizującej tekst, takiej jak Gemini – może osiągnąć do końca tej dekady wartość prawie 110 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200