Bot.Net zainwestuje w Polsce w ciągu roku 10 mln USD

Bot Polska, pierwszy zagraniczny oddział firmy, zajmie się tworzeniem oprogramowania dla tzw. botów (intelligent software agents).

Powstała w 1999 r. amerykańska firma Bot.Net zamierza tworzyć oprogramowanie dla tzw. botów (intelligent software agents). Będzie one przeznaczone przede wszystkim na rynek amerykański, ale także - w późniejszym okresie - rynki azjatycki i europejski. W przyszłym roku firma planuje zadebiutować na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. W Krakowie od niedawna działa spółka Bot Polska, która stanowi centrum badawczo-rozwojowe Bot.Net. Jest to pierwszy zagraniczny oddział firmy.

"W Polsce mają pracować wyłącznie programiści. Zarząd firmy oraz działy sprzedaży i marketingu znajdują się w USA. W przyszłym roku planujemy otwarcie biura handlowego w Londynie" - mówi Włodzimierz Laskowski, prezes Bot Polska. Firma prawdopodobnie będzie się ubiegać o zezwolenie na inwestycję w Krakowskim Parku Technologicznym.

<B>Solidność i lojalność</B>

W ciągu roku firma planuje zainwestować w rozwój działalności w Polsce 8-10 mln USD. W następnych latach kwota ta mają wzrosnąć. Środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na stworzenie lojalnego, jak podkreślają przedstawiciele firmy, zespołu programistów, ich szkolenia oraz zakup niezbędnego sprzętu i oprogramowania. Obecnie firma zatrudnia 64 osoby. W przyszłym roku liczba ta powinna wzrosnąć do 140.

"Zdecydowaliśmy się na inwestycję w Krakowie ze względu na olbrzymi potencjał i zaplecze akademickie" - wyjaśnia Włodzimierz Laskowski. "Koszty prowadzenia firmy w Polsce i Europie Zachodniej są już bowiem praktycznie takie same. Zależało nam przede wszystkim na stworzeniu solidnego i lojalnego zespołu" - dodaje. W USA coraz większym problemem dla firm jest utrzymanie specjalistów od informatyki. W niektórych firmach w ciągu roku pracę zmienia ponad połowa załogi. Utrzymanie grupy programistów przez dłuższy czas jest istotne zwłaszcza przy skomplikowanych projektach, których realizacja jest rozłożona na kilka lat. Takie właśnie ma prowadzić Bot Polska.

<B>Praca na rok</B>

Firma zamierza opracować narzędzie do tworzenia inteligentnych agentów (tzw. botów) i infrastrukturę umożliwiająca ich funkcjonowanie. Na razie przedstawiciele firmy nie zdradzają szczegółów przedsięwzięcia. Według przedstawicieli Bot Polska wersja beta tworzonego produktu ma być opracowana w ciągu 12 miesięcy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200