Bosch tworzy nową spółkę, która zajmie się produkcją rozwiązań Internet of Things

Bosch (korporacja znana głównie z produkcji urządzeń gospodarstwa domowego i elektronarzędzi) powołała do życia nową spółkę (nadając jej nazwę Bosch Connected Devices and Solutions), która zajmie się projektowaniem i produkcją rozwiązań sieciowych obsługujących środowisko Internet of Things.

Będą to głównie różnego rodzaju czujniki wyposażone w interfejsy webowe (zdolne transmitować dane w trybie M2M; machine-to-machine) instalowane w takich urządzeniach, jak lodówki, kuchenki gazowe, lodówki, piecyki czy każdy inny sprzęt domowy. Mając takie urządzenie nie będziemy już musieli bić się z myślami – będąc np. w drodze do pracy - czy wyłączyliśmy w domu piecyk. Wystarczy, że wyciągniemy smartfon i klikniemy na nim kilka ikon, a Internet of Things odpowie nam w kilka sekund jak jest naprawdę i czy mamy się czym denerwować.

Mało tego, nasz dom będzie wtedy obdarzony pewną inteligencją. Będzie np. śledzić informacje pogodowe i jak tylko stwierdzi, że za za kilka godzin nastąpi załamie pogody i będzie silny wiatr, pozamyka automatycznie okna (albo włączy centralne ogrzewanie, gdyż prognozowane są mrozy). W domu zainstalowane będą bowiem tzw. aktuatory, które przetwarzają sygnały elektryczne czujników lub sterowników w konkretne działanie (może to być np. automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia oraz otwieranie i zamykanie zaworu gazowego lub wodnego). Produkcją całego sprzętu realizującego te zadania (jak i obsługującego go oprogramowania), zajmie się nowa spółka Bosch Connected Devices and Solutions

Warto w tym momencie przypomnieć, że Bosch ma już tej dziedzinie pewne doświadczenie – produkuje bowiem rozwiązania znane pod skrótem MEM. Są to miniaturowe, elektromechaniczne systemy, zdolne monitorować otoczenie i rejestrować zachodzące w nim zmiany (takie jak, temperatura, ruch czy wilgotność). Przykładem takiego rozwiązania jest np. znany dobrze posiadaczom smarfonów akcelerometr, który bada w jakiej pozycji znajduje się aktualnie mobilne urządzenie.

Bosch jest obecnie wiodącym, jeśli nawet nie największym na świecie, dostawcą systemów MEM. Firma zapowiada, że już w styczniu 2014 r. na targach Consumer Electronics Show (które odbędą się w Las Vegas, USA) zademonstruje swoje kolejne rozwiązania MEM, w tym po raz pierwszy takie, które będą przygotowane do współpracy ze środowiskiem Internet of Things.

Główna siedziba spółki Bosch Connected Devices and Solutions GmbH znajduje się w Reutlingen (Niemcy). Spółka ma też dwa przedstawicielstwa – pierwsze jest zlokalizowane w Coimbatore (Indie), a drugie w Suzhou (Chiny).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200