Borland - tu powstają wielkie rzeczy

Borland International przywiązuje dużą wagę do swej obecności w Polsce. Z jednodniową wizytą gościli Paul H. Gross, wiceprezes firmy ds. badań i rozwoju i Gerhard W. Romen, wiceprezes firmy na Europę Centralną i Wschodnią oraz Środkowy Wschód. Na konferencji prasowej mówili oni o strategii rozwoju firmy, a także zaprezentowali nowe produkty: Delphi 2.0, kompilator Borland C++ 5.0 oraz narzędzia do opracowania aplikacji dla sieci Internet.

Borland International przywiązuje dużą wagę do swej obecności w Polsce. Z jednodniową wizytą gościli Paul H. Gross, wiceprezes firmy ds. badań i rozwoju i Gerhard W. Romen, wiceprezes firmy na Europę Centralną i Wschodnią oraz Środkowy Wschód. Na konferencji prasowej mówili oni o strategii rozwoju firmy, a także zaprezentowali nowe produkty: Delphi 2.0, kompilator Borland C++ 5.0 oraz narzędzia do opracowania aplikacji dla sieci Internet.

Obecna podstawowa oferta firmy Borland to:

 • Delphi - wizualne narzędzie do tworzenia aplikacji klient/serwer.

 • InterBase - wieloplatformowy serwer bazy danych.

 • Paradox - baza danych na PC dla Windows NT i Windows 95.

 • Borland C++ 5.0 - środowisko dla programisty do opracowania aplikacji DOS, Windows 3.x, Windows NT i Windows 95.

 • Visual dBase - obiektowa baza danych xBase, przeznaczona do szybkiego tworzenia aplikacji na biurko.

  Ułatwić tworzenie aplikacji

  Od powstania w 1983 r. firma Borland dążyła do stworzenia narzędzi ułatwiających pracę programisty. Pierwszy handlowy kompilator Turbo Pascal odniósł nie tylko wielki sukces handlowy, ale także przyczynił się do niesłychanej popularności tego raczej akademickiego języka programowania. Błyskawiczna kompilacja i szybki, zwarty kod wykonywalny jest cechą charakterystyczną wszystkich kompilatorów oferowanych przez firmę.

  Obecnie Borland nastawia się na opracowanie narzędzi do szybkiego tworzenia graficznych aplikacji klient/serwer, zajmuje się bazami danych InterBase, Paradox i Visual dBase oraz opracowuje narzędzia do języka Java.

  Paul Gross, wiceprezes firmy twierdzi, że największą szansą jej rozwoju w bliskiej przyszłości jest koncentrowanie się na narzędziach do opracowania aplikacji klient/serwer dla grup roboczych. "W ciągu roku od pojawienia się Delphi całkowicie zmienił się sposób pracy programisty, szczególnie w zakresie opracowania aplikacji dla departamentów i zespołów roboczych" - mówi P. Gross. Wizualne narzędzia - Delphi i Visual dBase - dostarczają już obecnie firmie ponad 15% obrotów.

  Borland planuje także dostarczanie narzędzi do opracowania aplikacji dla Internetu korzystając z języka Java. "Narzędzia do opracowania aplikacji dla Internetu nie dotyczą tylko samej sieci Web, ale są przydatne dla wszystkich dziedzin biznesu" - dodaje P. Gross.

  Delphi 2.0

  Delphi 1.0 pojawiło się na rynku w lutym 1995 r. i od razu uzyskało pochlebne opinie użytkowników za swój kompilowany kod dający bardzo szybkie aplikacje, dogodne metody dwukierunkowej współpracy między reprezentacją graficzną a kodem i możliwości skalowania aplikacji.

  Nowe, właśnie wprowadzone do sprzedaży, Delphi 2.0 wykorzystuje możliwości środowiska 32-bitowego Windows NT i Windows 95, łącznie z wielowątkowością, korzystaniem z 2-bajtowej reprezentacji znaków (Unicode) i zestawem funkcji do obsługi komunikatów MAPI (Messaging API). W celu wspomagania programisty pracującego pod Windows 3.x każdy pakiet Delphi 2.0 zawiera 16-bitowe Delphi 1.0. Pakiet Delphi 2.0 ma rozszerzone możliwości obiektowe, zawiera repozytorium (składnicę) danych o obiektach, formularzach, raportach, zawiera lokalny serwer bazy danych SQL - InterBase oraz pozwala na dziedziczenie wizualnych właściwości formularzy.

  Kompilowany kod aplikacji wykonuje się kilkakrotnie szybciej niż kod podobnych aplikacji opartych na interpretowanym kodzie pośrednim (tzw. p-kodzie).

  Delphi 2.0 jest dostępne w trzech pakietach: jako pakiet Delphi Client/Server Suite 2.0; Delphi Developer 2.0 i Delphi Desktop 2.0.

  Pakiet Delphi Client/Server 2.0 jest przeznaczony dla organizacji tworzących duże, skalowalne aplikacje obsługi transakcyjnej, korzystające z danych gromadzonych w bazach Oracle, Informix, InterBase i Microsoft SQL Server.

  Oprócz typowych narzędzi do opracowania aplikacji, pakiet zawiera wiele narzędzi do obsługi serwera baz danych. Centralne repozytorium obiektów służy do przechowywania dających się używać powtórnie części aplikacji, formularzy, informacji o obiektach w bazie danych. Pakiet zawiera także narzędzia do testowania i strojenia aplikacji.


 • TOP 200