Boom na tanie serwery

Całkowita wartość sprzedaży serwerów w 2005 r. przekroczyła 51 mld USD, co przełożyło się na zwiększenie przychodów dostawców o ponad 4%. Z analiz Gartnera, jak i IDC, wynika, że w minionym roku postępował wzrost zapotrzebowania na stosunkowo tanie serwery oparte na architekturze x86 (procesory Intel i AMD).

Opublikowane przez Gartnera i IDC raporty różnią się nieznacznie. Według Gartnera, w 2005 r. łączna sprzedaż komputerów na rynku serwerowym osiągnęła wartość 51,7 mld USD (4,5% wzrostu wobec 2004). W tym czasie dostarczono 7,6 mln sztuk sprzętu (12,7% więcej niż w rok wcześniej). Dane przedstawione przez IDC są podobne - sprzedaż w ujęciu wartościowym - 51,3 mld USD (wzrost na poziomie 4,4%), natomiast ilościowym - 7 mln sztuk (11,6% więcej niż w 2004 r.).

Analitycy obu firm badawczych podkreślają, że wydajne jednostki bazujące na architekturze x86 w coraz większym stopniu zmieniają obraz rynku. Przychody ze sprzedaży tego typu rozwiązań co roku zwiększają się o kilkanaście procent (według Gartnera ub. r. przyniósł na tym polu 11% wzrost sprzedaży serwerów x86 do 25,7 mld USD).

Zobacz również:

  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach
  • 7 lat na szczycie. Veeam ponownie liderem Gartner® Magic Quadrant 2023
Boom na tanie serwery

HP ProLiant DL585 (AMD Opteron)

Zainteresowanie serwerami x86 przełożyło się na jednoczesny spadek sprzedaży rozwiązań RISC-Itanium (Unix). Wartościowy wzrost dostaw tego typu wydajnych jednostek sięgnął zaledwie 0,5% w skali roku. Przychody ze sprzedaży utrzymały się na poziomie 15,4 mld USD. Gartner informuje, że dostawy serwerów RISC-Itanium spadły o 5,3% w 2005 roku do 460 tys. sztuk. Podobne są szacunki IDC: Wydajne systemy kosztujące powyżej 25 tys. USD tracą na znaczeniu. Klienci wolą kupować tańsze rozwiązanie oparte na architekturze x86 - twierdzi John Humphreys z IDC, zajmujący się rynkiem serwerów dla segmentu korporacyjnego. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy (oprócz aspektu finansowego) są zwiększająca się funkcjonalność i wydajność nowoczesnych serwerów, działających na procesorach Intela czy AMD, funkcje wirtualizacji czy dostępność dedykowanych aplikacji.

W rankingu producentów w 2005 r. nie nastąpiły istotne zmiany. Pozycję lidera utrzymał IBM (32,1% według Gartnera i 32,9% IDC), zaraz za nim uplasował się koncern Hewlett-Packard (odpowiednio 28,2% i 27,7%). Trzecie miejsce zajął Dell (10,5% oraz 10,3%), na czwartym zaś znajduje się Sun Microsystems (9,6% - Gartner i 9,5% - IDC).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200