Boom na rynku rozwiązań Ethernet 10 Gb/s

Liczba portów Ethernet 10 Gb/s instalowanych w urządzeniach klasy enterprise oraz przeznaczonych dla dostawców usług sieciowych wyniosła w 2006 r. około 300 tys. Według analityków Infonetics Research już za trzy lata liczba ta zwiększy się aż dziesięciokrotnie.

Porty Ethernet 10 Gb/s można obecnie najczęściej spotkać w przełącznikach obsługujących rdzenie sieci LAN. Jednak Infonetics twierdzi, że porty takie pojawią się w najbliższych latach również w routerach IP i w urządzeniach optycznych obsługujących obrzeża sieci LAN. Stąd firma przewiduje tak duży wzrost produkcji tych portów.

Raport dotyczy takich produktów, jak przełączniki Ethernet klasy enterprise, routery, przełączniki aplikacji, routery przeznaczone dla dostawców usług sieciowych, przełączniki Carrier Ethernet i urządzenia optyczne.

Zobacz również:

  • Na europejskim rynku kryptowalut dominują te aplikacje

Infonetics wskazuje na fakt, że do wzrostu zainteresowania rozwiązaniami Ethernet 10 Gb/s przyczyniają się nowe aplikacje sieciowe, wymagające obecności połączeń sieciowych oferujących bardzo duże przepustowości. Z drugiej jednak strony prawda jest taka, że na rynku jest obecnie niewiele aplikacji, które muszą rzeczywiście przesyłać dane z pełną szybkością 10 Gb/s. Do aplikacji, które zwiększają zainteresowanie użytkowników technologią Ethernet 10 Gb/s, można zaliczyć systemy do wykonywania kopii zapasowych danych, wykorzystujące intensywnie połączenia sieciowe.

Można sobie w tym momencie zadać pytanie, dlaczego Ethernet 10 Gb/s nie cieszy się w firmach tak dużym wzięciem, jak można się było tego spodziewać? Infonetics odpowiada, iż użytkownicy nie decydują się na to z powodu niskich cen alternatywnych połączeń opartych na okablowaniu miedzianym.

Inaczej ma się sprawa w przypadku dostawców usług sieciowych. W tym środowisku wzrost zapotrzebowania na bardzo duże przepustowości (co jest spowodowane głównie uruchamianiem przez użytkowników aplikacji multimedialnych) jest tak duży, że muszą oni implementować rozwiązania Ethernet 10 Gb/s, nie oglądając się na ceny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200