Boom na rozwiązania ERP w chmurze ciągle przed nami

Hybrydowe ERP

Pomimo obaw, z którymi stale walczą dostawcy model cloud zyskuje na popularności. Z ogłoszonego ostatnio raportu Epicor wynika, że 14 proc. polskich przedsiębiorstw, rozważa wdrożenie systemu ERP w modelu chmurowym. Analitycy uważają migrację systemów ERP do chmury za najważniejszy czynnik w ich rozwoju przez następne 10 lub więcej lat. Firmy będą stopniowo przenosić kolejne dane i elementy systemów ERP do chmury. Jednak raczej trudno wyobrazić sobie świat rozwiązań ERP w 100 proc. w chmurze.. Przechodzenie od rozwiązań "ERP lokalnego" do "ERP w chmurze" będzie odbywało się poprzez powolną ewolucję. Firmy o dużych obrotach i zatrudnieniu zwykle stosują rozwiązania hybrydowe Do obsługi swojej core’owej działalności, związanej ze specyfiką firmy i jej know-how, wolą korzystać z rozwiązań zainstalowanych we własnym przedsiębiorstwie, na własnych serwerach. Natomiast w zakresie np. sprawozdawczości, rozliczeń księgowych czy płacowych, coraz częściej decydują się na standardowe wersje systemów w chmurze, także w połączeniu z przekazaniem obsługi tych procesów podmiotom zewnętrznym. Takie rozwiązanie jest nie tylko tańsze, ale także pozwala w większym stopniu koncentrować się na podstawowym biznesie danego przedsiębiorstwa. - Wiele przedsiębiorstw nie chce przenosić do chmury wszystkich procesów, ale jednocześnie chcą wykorzystywać możliwości, jakie daje ta technologia. Z tego powodu chętnie sięgają po rozwiązania hybrydowe, np. system klasy ERP zainstalowany na firmowym serwerze i e-sklep hostowany u dostawcy, albo backup danych w chmurze na wypadek awarii firmowych serwerów - mówi Jacek Słowik, Product Manager iComarch24. Jacek Słowik, Product Manager iComarch24.

Mariusz Jeleń, menedżer ds. Navireo w InsERT S.A.

Boom na rozwiązania ERP w chmurze  ciągle przed nami

Polski rynek jest specyficzny i rozwiązania "chmurowe" w ERP dla firm MŚP nadal nie są bardzo popularne. Aplikacje w pełni oparte na chmurze wydają się dziś mniej efektywne niż rozwiązania desktopowe. Powodem może być m.in. wciąż niedostateczna jakość usług dostępu do Internetu i cena hostingu tych aplikacji. Często, wbrew zapewnieniom dostawców, własna lokalizacja serwera nie musi być rozwiązaniem droższym, a atrakcyjną alternatywą dla abonamentu w modelu chmurowym jest leasing oprogramowania. Większą szansę ma zastosowanie chmury, jako sposobu dostarczania aktualizacji systemu, czy składowania i archiwizacji danych. Rodzime firmy nadal mają opory przed rozwiązaniami uruchamianymi bezpośrednio w chmurze. Ich niepewność budzi "przesyłanie" dokumentów np. księgowych poza firmę. Dzisiaj najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być model hybrydowy

Zobacz również:

Robert Skrzypczak, ekspert rozwiązań ERP w dziale aplikacji biznesowych Microsoft Dynamics w Microsoft

Boom na rozwiązania ERP w chmurze  ciągle przed nami

ERP w chmurze funkcjonuje na rynku od pewnego czasu. Jest wybierany przede wszystkim przez małe i średnie przedsiębiorstwa ze względu na możliwości przy niskim nakładzie kosztów. Również firmy wschodzące na rynek częściej decydują się na taki model użytkowania systemu ze względu na brak konieczności zakupienia i utrzymywania własnej infrastruktury IT oraz opłacania administratora systemu. Z kolei w dużych przedsiębiorstwach systemy ERP w modelu on-premise najczęściej funkcjonują już od dawna. Zarząd wybiera opcję chmury w celu obniżenia kosztów utrzymania, przenosząc tam drugorzędne procesy jak np. dotyczące zarządzania podróżami czy procurementu. Przedsiębiorstwa w dalszym ciągu obawiają się przeniesienia swoich krytycznych danych do chmury chociaż stopień zabezpieczeń tych systemów jest przeważnie wyższy niż poziom zabezpieczeń systemów i infrastruktury w modelu on-premise.

Barbara Najgebaur, Dyrektor Handlowy w UNIT4 BUSINESS SOLUTIONS Sp. z o.o.

Boom na rozwiązania ERP w chmurze  ciągle przed nami

Jest to model dla firm, które z różnych względów nie chcą dokonywać inwestycji w zakup oprogramowania oraz utrzymywać go i nim administrować we własnym zakresie. Jest to też optymalne rozwiązanie dla firm nie posiadających odpowiedniego zaplecza IT (serwery, administratorzy). Najczęściej są to firmy, które mają zidentyfikowane i poukładane procesy wewnątrz organizacji. Praca w tym modelu jest często związana z wdrożeniem predefiniowanego systemu, bez wielkiej ilości modyfikacji. W takim przypadku jest to model opłacalny, choćby ze względu na brak kosztów modyfikacji i ograniczenie kosztów wdrożenia.

Renata Łukasik, dyrektor ds. oprogramowania i członek zarządu Macrologic SA

Boom na rozwiązania ERP w chmurze  ciągle przed nami

Obecnie największą popularnością w modelu chmurowym cieszą się rozwiązania standardowe. Jednak można już zauważyć rosnące zainteresowanie systemami dostosowanymi do specyfiki danej firmy, a dostępnymi bez konieczności utrzymywania serwerowni, sprzętu, posiadania zaplecza IT. Takie właśnie możliwości daje chmura prywatna. Klienci – na razie dość nieśmiało – zaczynają sięgać po to rozwiązanie. Być może jest to już zapowiedź przyszłości, w której firmy przekonają się, że warto mieć system indywidulanie dopasowany, ale dostępny właśnie w modelu chmurowym. To rozwiązanie może być atrakcyjną alternatywą dla modelu on-premise ze względów ekonomicznych – mimo wyższych kosztów wynikających z posiadania indywidualnego rozwiązania, model chmurowy nie wiąże się z koniecznością utrzymania infrastruktury sprzętowej i zasobów ludzkich


TOP 200