Boni: Polska ma być rozwinięta cyfrowo jak Estonia i Finlandia

"Chcę, aby Polska aspirowała pomysłami do krajów tak rozwiniętych cyfrowo jak Estonia, Finlandia, Szwecja i Wielka Brytania" - zapowiedział minister Michał Boni na konferencji prasowej podsumowującej rok jego ministerstwa. Minister administracji i cyfryzacji stwierdził, że Polacy potrzebują podpisu kwalifikowanego, czyli zaufanego profilu ePUAP. Na wiosnę zapowiedział akcję jego promowania.

Do 2014 r. Boni chce wprowadzić Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Od 1 stycznia 2013 r. za pomocą PESEL przychodnie i szpitale będą mogły weryfikować, czy pacjent jest ubezpieczony. Od 1 stycznia 2014 r. w pełni będzie działał numer 112, umożliwiający wzywanie pomocy.

Szef MAC przedstawił koncepcję państwa optimum, które "ma dostosować się do obywatela, a nie obywatel do państwa. Chcę powołać zespół ds. uproszczenia procedur administracyjnych z udziałem Rządowego Centrum Legislacji, ministerstw sprawiedliwości, pracy i polityki społecznej, zdrowia, finansów, wszystkich resortów, gdzie usługi administracyjne są istotne i można by myśleć o uproszczeniu ich procedur" - mówił Michał Boni. Minister poinformował, że rozmawiał z szefem Służby Cywilnej o powstaniu Centrum Tworzenia Standardów Jakości Usług. Kolejne inicjatywy szefa MAC na rzecz lepiej funkcjonującego państwa to zespół rzeczników i forum partnerów sieci.

Zobacz również:

  • DJI prezentuje nowe drony. Posłużą między innymi w Smart Cities
  • NHTSA zezwala na autonomiczne pojazdy bez kierwonicy
  • Architektura IT na nową erę
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200