Bongo, bongo w kastanietach

Firma założona przez czteroosobowy zespół twórców Javy zaoferowała swoje pierwsze produkty.

Firma założona przez czteroosobowy zespół twórców Javy zaoferowała swoje pierwsze produkty.

Castanet to oprogramowanie opracowane przez firmę Marimba. Jego zadaniem jest wprowadzenie nowego modelu dystrybucji oprogramowania wykorzystującego Javę w intranetach i Internecie. Oparty on został na opatentowanym protokole, stworzonym przez Marimbę. Serwer aplikacji funkcjonuje jako swego rodzaju rozgłośnia radiowa, na kilku kanałach, nadająca różne programy (obejmujące aplikacje, pliki mulitmedialne i dane). Komputer podłączony do sieci działa zaś podobnie do odbiornika, który można dostrajać na odpowiednie 'fale'.

Technologia pozwala na wprowadzanie jedynie cząstkowych zmian do aplikacji (co uzyskano dzięki własnościwościom Javy). Kiedy Tuner wysyła żądanie aktualizacji do Transmitera, kieruje do niego strukturę danych zawierającą informacje o poszczególnych plikach, związanych z danym kanałem. Własny, opracowany przez Marimbę algorytm tak buduje tę informację, że jednoznacznie zostaje określone, które fragmenty danego pliku (czy aplikacji) wymagają uzupełnienia. Do replikacji dystrybuowanych uzupełnień między poszczególnymi segmentami sieci służy moduł Repeater, który może funkcjonować jako Tuner i Transmiter.

Ponadto dostępne są aplikacje, za pomocą których można tę technologię rozwijać. Umożliwia to program Bongo, oferujący graficzne środowisko konstruowania aplikacji w Javie korzystających z nowej technologii.

Przedstawiciele Maribmy sądzą, że ta nowa, oryginalna technologia umożliwi im zdobycie pozycji lidera, podczas gdy inni dopiero będą starali się stworzyć konkurencyjne rozwiązania. Zdaniem Artura Van Hoffa, dyrektora technicznego Marimby, uzyskana pełna skalowalność zaproponowanej technologii, wraz z nie wymagającą jakiejkolwiek ingerencji użytkownika zdolnością do aktualizacji przesyłanych siecią informacji i programów, będzie trudna do skopiowania. Maribma zamierza nawiązać współpracę z dużymi firmami tworzącymi oprogramowanie i sieciowe systemy operacyjne. Nie wiadomo jednak, czy Castanet uzyska wystarczające zainteresowanie z ich strony, a to jest warunkiem upowszechnienia tej technologii.


TOP 200