Bombowe notebooki

Cena wygody

Akumulatory litowo-jonowe (Li-ion) to najpopularniejszy obecnie rodzaj akumulatorów wykorzystywanych do zasilania notebooków, telefonów komórkowych i innych urządzeń. W porównaniu ze starszymi akumulatorami NiCd (niklowo-kadmowe) lub NiMH (niklowo-wodorkowe) oferują najlepszy stosunek wagi do gęstości energii, nie mają efektu pamięciowego i ulegają stosunkowo wolnemu rozładowaniu (utrata energii wynosi ok. 5% na miesiąc, podczas, gdy dla NiMH lub NiCd - 20-30%).

Oprócz tego Li-ion mają względnie wysokie napięcie 3,6-3,7 V (NiCd lub NiMH - tylko 1,2 V). Niestety, mają nie tylko zalety, ale również wiele wad. Akumulatory Li-ion nie mogą też być rozładowywane poniżej napięcia krytycznego 2 V, bo powoduje to nieodwracalne uszkodzenie akumulatora. Ewentualna próba naładowania jest wówczas niebezpieczna i może prowadzić do eksplozji.

Akumulatory Li-ion nie są też tak trwałe i odporne na uszkodzenia, jak akumulatory NiMH lub NiCd. W związku z tym właśnie muszą być obowiązkowo wyposażone w specjalny zestaw zabezpieczeń. Należą do nich mechanizmy automatycznego odcięcia zasilania w wypadku przegrzania, przeładowania, zbyt dużego prądu ładowania, przekroczenia wewnętrznego ciśnienia oraz bezpieczniki chroniące przed odwróceniem polaryzacji i zbytnim rozładowaniem.

W pogoni za parametrami

Mimo że zasady działania akumulatorów nie zmieniły się od 1991 r., gęstość energii do chwili obecnej wzrosła ponad dwukrotnie. Konstruktorzy notebooków starają się zminimalizować wymiary, by zaoferować sprzęt mniejszy i lżejszy lub lepiej wyposażony. Pośrednim tego efektem jest dążenie do zmniejszania wymiarów akumulatorów, a jednocześnie zwiększania gęstości energii, bo chodzi również o wydłużenie czasu pracy przy mniejszych rozmiarach.

To właśnie miniaturyzacja jest źródłem problemu. Współczesne polietylenowe lub polipropylenowe izolatory mają grubość zaledwie 20-25 mikrometrów. I te wyśrubowane parametry spowodowały właśnie, że nawet drobne zanieczyszczenia metaliczne mogą naruszyć izolację, jak miało to miejsce w wypadku akumulatorów Sony. Lit jest metalem bardzo aktywnym i gwałtownie reagującym np. z wodą. Przy podgrzaniu z elektrody uwalnia się tlen, co może prowadzić do intensywnego pożaru lub nawet wybuchu.

Akumulatory Li-ion - co trzeba wiedzieć:

1. Do ładowania należy wykorzystywać ładowarkę oryginalną, dostarczoną przez producenta, a w wypadku wykorzystania innego modelu należy upewnić się, że nie spowoduje on przeładowania.

2. Należy dbać, by notebook i zainstalowane w nim akumulatory nie były przegrzane - zbyt wysoka temperatura wskutek długotrwałej, zbyt intensywnej pracy lub przetrzymywania komputera w wysokiej temperaturze (np., bagażniku samochodu, na słońcu itp.).

3. Nie należy dopuszczać do rozładowania akumulatorów do napięcia mniejszego od 2 V.

4. Zgniecenie lub silne uderzenie (np. upadek) akumulatora może spowodować jego groźne uszkodzenie powodujące zapłon lub nawet eksplozję.

Czytaj także:

Baterie - palący problem, gorący temat

Standaryzacja baterii litowo-jonowych

Toshiba masowo wymienia akumulatory

Czy ty też masz wadliwego Della?

Dell wymieni 4,1 mln baterii


TOP 200