Błyskawiczny fintechowy faktoring

SMEO.pl stworzył rozwiązanie, które czyni faktoring narzędziem przydatnym nawet dla pojedynczych, wybranych transakcjach lub sezonowo. To znakomicie poszerza grono korzystających z faktoringu, nawet o małe i średnie firmy, a nawet start-upy.

Michał Pawlik, CEO w SMEO, fot: materiały SMEO

Faktoring jest rozwiązaniem dla firm, które wystawiają faktury sprzedażowe z długimi terminami płatności. Pozwala on na szybkie otrzymanie środków niezbędnych dla zachowania płynności finansowej przedsiębiorstwa. Faktoring bankowy wciąż pozostaje usługą skierowaną głównie do korporacji. Co równie ważne, banki często zobowiązują do objęcia usługą faktoringu całej działalności - wszystkich faktur i klientów. Tymczasem niewiele małych firm ma takie potrzeby. Faktoring jest dla nich narzędziem przydatnym i pożądanym ale najchętniej wybieranym przy pojedynczych, wybranych transakcjach lub sezonowo. Spełnienie potrzeb tych mniejszych podmiotów jest celem SMEO.pl, firmy z sektora Financial Technology (FinTech), która została utworzona w 2017 r. przez zespół profesjonalistów z branży bankowej i faktoringowej. Członkowie kadry zarządzającej SMEO zbudowali dotychczas od podstaw dwie inne spółki faktoringowe: Idea Money oraz NFG. Spółka SMEO zdobyła prestiżową nagrodę „Faktor roku 2018” w czwartej edycji gali Loan Magazine Awards, podczas której wyłaniane są przez Klientów w badaniu „tajemniczego Klienta” najlepsze produkty i usługi na szeroko rozumianym polskim rynku FinTech. Na prace B&R spółka przeznaczyła dotąd 2,5 mln zł.

SMEO, jako pierwsza firma faktoringowa skierowała ofertę do mikroprzedsiębiorców, małych i średnich firm jak również, jako jedyna w kraju, do startupów, dając im możliwość korzystania z faktoringu już od pierwszej wystawionej faktury.

Przedsiębiorca otrzymuje darmowy limit do 250 tys. zł, a z usługi faktoringu można korzystać tylko w razie potrzeby, płacąc jedynie za finansowanie konkretnej faktury - z jasno ustaloną prowizją, bez ukrytych kosztów i stałych opłat. Proces uzyskiwania faktoringu jest całkowicie zautomatyzowany i odbiurokratyzowany przy zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa stron transakcji oraz zgodności z prawem. Dzięki usłudze SMEO pieniądze mogą wpłynąć na konto firmy znacznie szybciej. Wystarczy, zarejestrować się w systemie i przesłać kopię faktury, by pieniądze zamrożone na fakturze jeszcze tego samego dnia znalazły się na koncie firmy.

Zobacz również:

  • Do 2030 r. 24 banki centralne będą posiadać waluty cyfrowe
  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
Błyskawiczny fintechowy faktoring

Schemat działania faktoringu w SMEO

Droga do otrzymania finansowania jest prosta a wszystkie czynności są wykonywane online. Najpierw przedsiębiorca składa poprzez formularz internetowy wniosek o faktoring. Z wykorzystaniem najnowszych technologii weryfikowana jest jego tożsamość, wiarygodność kredytowa oraz na tej podstawie ustalany limit, w ramach którego będą zamieniane faktury na gotówkę.

Służy temu inferfejs Kontomatik Banking API, dzięki czemu potwierdzenie tożsamości oraz badanie zdolności kredytowej nie wymaga od przedsiębiorcy dodatkowych formalności. Z wykorzystaniem zaawansowanych technologii i szyfrowanych metod weryfikacji danych dostarczonych przez Kontomatik historia rachunków jest pobierana jednorazowo a komunikacja z serwerem jest zabezpieczona certyfikatem wystawionym przez ESET SSL Filter CA.

Decyzja o przyznaniu faktoringu jest podejmowana średnio w ciągu 19 sekund, po czym następuje podpisanie umowy faktoringowej online. Po sprzedaniu produktu lub usługi przedsiębiorca wystawia kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem płatności.

Korzystając z aplikacji SMEO24.pl przesyła do SMEO skan lub zdjęcie faktury. Weryfikacja faktury następuje w czasie rzeczywistym, po czym jest wypłacana na rachunek przedsiębiorcy zaliczka w wysokości kwoty netto faktury VAT, potrącona o naliczoną prowizję. Po zapłaceniu przez kontrahenta faktury i jej rozliczeniu, SMEO przekazuje w ciągu 15 minut pozostałą należność na rachunek przedsiębiorcy.

„Szczególną uwagę przywiązujemy do tworzenia autorskiego systemu antyfraudowego i zaawansowanych systemów oceny ryzyka. Wykorzystujemy wszystkie możliwości jakie daje analiza Big Data oraz scoring behawioralny. Te systemy pozwalają SMEO na niemal stuprocentowe wyeliminowanie prób wyłudzenia pieniędzy. Bierzemy pod uwagę np. terminowe płacenie rachunków za media czy działania w mediach społecznościowych. To pozwoliło całkowicie zautomatyzować i odbiurokratyzować proces uzyskiwania faktoringu. Dzięki temu możemy oferować wsparcie faktoringowe młodym firmom, spółkom, a nawet – jako jedyni na rynku – startupom” - mówi Michał Pawlik, prezes SMEO.pl.

I dodaje:

"W lutym tego roku dowiedzieliśmy się, że nasz faktoring online dla mikro- i małych przedsiębiorstw został przez niezależnych audytorów oceniony jako najlepszy w Polsce. Największym wyróżnieniem jest jednak dla mnie to, że działamy dopiero niecały rok, a już zaufały nam tysiące klientów. W tym czasie sfinansowaliśmy faktury za 54 mln zł.
Na rynku faktoringu wprowadziliśmy nową jakość – przede wszystkim dzięki inwestycjom w technologie, które wyniosły już 2,5 mln zł. Ułatwiliśmy dostęp do faktoringu, ponieważ naszą misją jest pomaganie najmniejszym przedsiębiorcom. W SMEO nie trzeba chwalić się wielkimi przychodami i długoletnią działalnością. Ważna jest dla nas realna współpraca z kontrahentem."

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200