Bluetooth u progu eksplozji

Być może już w tym roku nastąpi długo oczekiwany sukces rynkowy bezprzewodowej technologii Bluetooth. W jej rozwój są zaangażowane wszystkie liczące się firmy informatyczne i elektroniczne.

Być może już w tym roku nastąpi długo oczekiwany sukces rynkowy bezprzewodowej technologii Bluetooth. W jej rozwój są zaangażowane wszystkie liczące się firmy informatyczne i elektroniczne.

Do końca br. na światowym rynku ma zostać sprzedanych 20 mln urządzeń, przede wszystkim notebooków przystosowanych do zdalnej komunikacji i bezprzewodowej wymiany danych zgodnie z technologią Bluetooth - takie są przewidywania analityków rynku. Dalsze szacunki wskazują liczbę 34 mln ta-kich komputerów w 2003 r., a łącznie z innym, niekomputerowym sprzętem elektronicznym, wykorzystującym Bluetooth, takim jak kamery cyfrowe lub telefony, liczba ta ma osiągnąć 200 mln. Jeśli przewidywania te się sprawdzą, będzie to eksplozja zastosowań nowej technologii. Należy podkreślić, że obecnie nie ma jeszcze na rynku urządzeń stosujących ten standard, choć podczas jesiennych targów Comdex w USA firma Research Triangle Park zaprezentowała zestaw słuchawkowy Bluetooth, bezprzewodowo dołączony do telefonu komórkowego Ericssona. Na rynku ma on jednak pojawić się dopiero w połowie tego roku.

Wszyscy popierają Bluetooth

Uzasadnieniem optymistycznych przewidywań szybkiej popularyzacji urządzeń Bluetooth jest szerokie i zgodne poparcie nowej technologii przez przedstawicieli przemysłu. Do organizacji Bluetooth SIG (Special Interest Group), zajmującej się opracowaniem specyfikacji standardu, należy ok. 1200 firm, w tym praktycznie wszyscy czołowi producenci sprzętu telekomunikacyjnego. Wśród założycieli Bluetooth SIG trzeba wymienić Ericssona, IBM, Intela, Nokię i Toshibę. W ostatnim czasie do prac organizacji włączyły się Micro-soft, 3Com, Lucent Technologies i Motorola.

Jeśli współpraca tych firm nie napotka przeszkód, jej efektem powinien być jednolity, otwarty standard telekomunikacyjny, którego podstawa została już opracowa- na. Implementacja technologii wówczas będzie przebiegać w tempie, przewidywanym przez optymistów.

Konflikt z sieciami LAN?

Mimo że nie ma jeszcze na rynku urządzeń zgodnych z Bluetooth, to okazuje się, że wprowadzenie tego standardu może spowodować zakłócenia w systemach bezprzewodowych sieci LAN pracujących w standardzie 802.11. Obie technologie wykorzystują transmisję danych w paśmie 2,4 GHz.

Bluetooth ma wprawdzie zasięg tylko ok. 10 m i szybkość transmisji 1 Mb/s, a sieci 802.11 - odpowiednio kilkaset metrów i co najmniej 2 Mb/s, lecz brak jest mechanizmów, które zapobiegałyby zakłóceniom transmisji. Urządzenia 802.11 i Bluetooth są niezgodne i obecnie nie mogą współpracować.

Jeśli - jak przewidują niektórzy spec-jaliści - nastąpi konflikt, najbardziej ucierpi na tym bezprzewodowy system LAN. Technologia Bluetooth zawiera bowiem mechanizmy automatycznej zmiany pasma transmisji w poszukiwaniu wolnego kanału - ma to umożliwić jednoczesne funkcjonowanie kilku urządzeń w jednym pomieszczeniu. Natomiast standard 802.11 wykorzystuje 3 sztywne kanały transmisji, które muszą być jednocześnie dostępne i nie mogą być zakłócone.

Być może rozwiązaniem będzie przygotowywana specyfikacja 802.16, która ma określić standard wymiany informacji między bezprzewodowymi sieciami LAN a urządzeniami Bluetooth.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200