Bluetooth samochodowym liderem

Rośnie zapotrzebowanie na zintegrowanie urządzeń osobistych, mobilny internet, zdalne monitorowanie i diagnostykę, a przy tym na większą ochronę i bezpieczeństwo w samochodach. Według Frost & Sullivan w ubiegłym roku na rynku niepodzielnie królowała technologia Bluetooth, która była powszechnie używana w zastosowaniach związanych z telefonią komórkową oraz strumieniowym przesyłaniem muzyki.

Nowa analiza firmy doradczej Frost & Sullivan pt.: Strategiczna Analiza Europejskiego Rynku Technologii Bezprzewodowych i Integracyjnych dla Samochodowych Zastosowań Telematycznych, wykazała że rynek przyniósł w 2008 roku dochody przekraczające 279,42 mln euro. Przewiduje się, że do roku 2015 sięgną one 889,34 mln euro. Możliwe jest, że wzrośnie zapotrzebowanie na połączenia pomiędzy osobistymi urządzeniami informacyjnymi i rozrywkowymi a jednostką centralną samochodu. Rodzaje zastosowań uwzględnione w niniejszym badaniu to: technologie bezprzewodowe, usługi telematyczne oraz systemy informacyjno-rozrywkowe.

W 2008 roku na rynku bezprzewodowych rozwiązań dla branży samochodowej liderem była technologia Bluetooth. Frost & Sullivan spodziewa się, że Bluetooth będzie pełnić kluczową rolę na rynku technologii bezprzewodowych co najmniej do 2013 roku.

Główną przeszkodą powstrzymującą producentów samochodów przed wdrażaniem rozwiązań bezprzewodowych jest brak infrastruktury. “Trudno jest przewidzieć, jak będzie się kształtować rozwój nowej technologii" - wyjaśnia Vinod Nookala, analityk Frost & Sullivan. “Zastosowanie technologii bezprzewodowych w pojeździe wymaga od operatorów i dostawców tego rodzaju usług zapewnienia dużej funkcjonalności, tak aby można było stworzyć optymalne i opłacalne w produkcji modele. Jest tak zwłaszcza w przypadku Europy, w której istnieje silna sieć komórkowa i, co za tym idzie, brakuje motywacji do poszukiwania jakichkolwiek alternatywnych rozwiązań."

Niektóre stosowane sposoby wchodzenia na ten rynek to alianse z dostawcami sieci komórkowych, a także fuzje i przejęcia. Bezprzewodowe elementy telematyczne mogą być efektywnym narzędziem dla inteligentnych systemów zarządzania ruchem. "Partnerstwa publiczne i prywatne pozwolą stworzyć nowe ścieżki rozwoju" - podsumowuje Vinod Nookala. “Producenci powinni ze sobą współpracować, aby przyspieszyć proces ustanawiania standardów komunikacji samochodowej."

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200