Bluebird trzy miesiące wcześniej?

Bluebird – wkrótce dostępna, nowa wersja IBM OS/2 Warp będzie zintegrowana z systemem Java.

Bluebird – wkrótce dostępna, nowa wersja IBM OS/2 Warp będzie zintegrowana z systemem Java.

Nowe wersje systemów operacyjnych pojawiają się na rynku zazwyczaj później niż zapowiadają ich producenci. W przypadku systemu IBM OS/2 Warp sytuacja wygląda inaczej, produkt ten bowiem znajdzie się na półkach sklepowych już pod koniec III kwartału, a nie pod koniec roku, jak wcześniej sugerowano.

IBM poinformował jednocześnie, że kieruje do użytkowników testujących wersję beta pakietu Bluebird (tak brzmi robocza nazwa nowej wersji systemu OS/2 Warp) zestaw narzędzi Java Development Kit 1.1 (JavaSoft). Ma to umożliwić sprawdzenie, czy nowy OS/2 jest zgodny z systemem Java.

Dzięki wbudowanemu wsparciu języka Java, Bluebird może obsługiwać wirtualną maszynę Java i współpracować ze wszystkimi mechanizmami ochrony danych, jakie JavaSoft umieścił w najnowszej wersji 1.1.2 pakietu Java Development Kit.

Bluebird, który jest systemem bazującym na usługach świadczonych przez serwer, jest tak zaprojektowany, że pozwala na ładowanie do pamięci klienta zestawu dowolnych aplikacji i danych potrzebnych na stanowisku pracy. Można dzięki takiemu rozwiązaniu uruchamiać aplikacje wyposażone w różne interfejsy, np. przeglądarki czy programy emulujące terminal standardu 3270.

Projektanci nowego systemu zapewniają, że choć jest to produkt adresowany głównie do użytkowników, eksploatujących standardowe komputery PC, to Bluebird spisuje się też dobrze zarządzając tzw. chudymi klientami.

Nowa wersja OS/2 jest wyposażona w mechanizm pozwalający uruchamiać 16-bitowe aplikacje systemu Windows. Niestety, 32-bitowe aplikacje Windows nie są obsługiwane przez Bluebird. Jednak IBM nie uważa, aby zmniejszało to atrakcyjność systemu. A dzieje się to w momencie, gdy na rynku przybywa aplikacji dla platformy Windows NT.

IBM szuka metody przeciwstawienia się dominacji systemu Windows, dostrzegając szansę w języku Java. Podstawową zaletą tej platformy jest to, że aplikacje pisane w języku Java można uruchamiać - przynajmniej teoretycznie - na komputerach zarządzanych przez dowolny system operacyjny.

Problemy z systemem Windows polegają m.in. na tym, że Microsoft wprowadza do niego tak wiele różnych poprawek (np. złączy programistycznych API), że użytkownicy nie nadążają za modyfikacjami systemu. Jeśli inicjatywa 100% Pure Java (JavaSoft) odniesie sukces, to istnieje ogromna szansa na stworzenie obozu przeciwstawiającego się dominacji Microsoftu.

Użytkownicy, korzystający z systemu OS/2 Warp, mający uruchamiać 32-bitowe aplikacje Windows, mogą sięgnąć po oprogramowanie WinFrame (Citrix Systems). Pozwala ono na uruchamianie aplikacji udostępnianych przez serwer Windows NT na komputerach korzystających z innego systemu operacyjnego. Wprawdzie większość użytkowników systemu OS/2 nie jest obecnie zainteresowanych 32-bitowymi aplikacjami Windows, to opcja taka zwiększa atrakcyjność OS/2, Windows NT bowiem zyskuje na popularności. WinFrame pozwala eksploatować w jednej sieci korporacyjnej zarówno aplikacje platformy OS/2, jak i Windows.

IBM starannie przygotowuje się do wprowadzenia na rynek pakietu Bluebird, powołując zespół wspierający firmy, zamierzające przejść na najnowszą wersję OS/2 Warp. Obecnie jest niewiele danych, aby móc przeprowadzić pełną ocenę systemu. IBM twierdzi np. że znacznie usprawni pracę użytkowników, którzy planują korzystać z aplikacji Java. Bluebird dysponuje bowiem wieloma opcjami i komponentami wspierającymi system operacyjny opracowany przez JavaSoft, które można ściągnąć z pamięci serwera na dysk twardy PC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200