Blu-Ray i HD-DVD w 'pecetach'

W drugiej połowie przyszłego roku na rynku powinny pojawić się przeznaczone do montażu w komputerach PC napędy Blu-Ray i HD-DVD - donosi serwis NE Asia. O planach wprowadzenia do sprzedaży takich urządzeń poinformowały już firmy Sony oraz NEC.

Obaj producenci są poważnie zaangażowani w rozwój nowych formatów zapisu nośników optycznych - Sony przewodzi grupie firm rozwijających format Blu-Ray, zaś NEC, wspólnie z Toshibą, jest autorem standardu HD-DVD.

Na jednostronnej płycie Blu-Ray można zapisać do 25 GB danych, nośniki HD-DVD mają oferować pojemność większą o ok. 5 GB. Pierwsze urządzenia, obsługujące nowe formaty, zostały już zaprezentowane przez kilka firm - do tej pory były to jednak raczej produkty z sektora domowej elektroniki - głównie stacjonarne nagrywarki i odtwarzacze nowych formatów. Teraz wiadomo, że za kilkanaście miesięcy dostępne będą również komputerowe napędy Blu-Ray i HD-DVD.

NEC na początek zamierza wprowadzić do sprzedaży czytnik płyt HD-DVD, przeznaczony do montażu w stacjonarnych komputerach PC (choć trwają również prace nad stworzeniem napędu, który można będzie montować w notebookach).

Koncern Sony na razie nie sprecyzował swoich planów - nie wiadomo więc, czy wprowadzi na rynek tylko odtwarzacz, czy może nagrywarkę płyt Blu-Ray. Poinformowano tylko, że taki produkt trafi na rynek w drugiej połowie 2005 r.

Producenci nie podali na razie przewidywanych cen nowych urządzeń - analitycy szacują jednak, że w momencie premiery rynkowej mogą one kosztować od 270 do 450 USD.

Więcej informacji:

http://neasia.nikkeibp.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200