Bliski koniec XP

W czerwcu br. Microsoft zaprzestaje sprzedaży licencji Windows XP. Jaka jest możliwość przedłużenia życia Windows XP?

W czerwcu br. Microsoft zaprzestaje sprzedaży licencji Windows XP. Jaka jest możliwość przedłużenia życia Windows XP?

Zgodnie z oficjalną zapowiedzią, od końca czerwca br. Microsoft przestanie sprzedawać Windows XP - dotyczy to zarówno wersji pudełkowych, jak i pakietów OEM. W praktyce dystrybutorzy i dostawcy oprogramowania będą mogli po tej dacie sprzedawać licencje na XP, ale tylko te, które zamówili w Microsoft przed 1 lipca.

Amerykański Infoworld rozpoczął kampanię (http://www.save-xp.com) zbierania podpisów pod petycją o odwołanie przez Microsoft decyzji o zaprzestaniu sprzedaży licencji na Windows XP. Ta niewątpliwie najpopularniejsza obecnie na świecie wersja systemu operacyjnego ma wkrótce zniknąć z rynku. Microsoft tym samym pozbędzie się kłopotu, związanego z wewnętrzną konkurencją systemów XP i Vista.

Do końca stycznia br. zebrano 70 tys. podpisów, ale - jak przyznaje Galen Gruman z Infoworld - nawet jeśli udałoby się zebrać milion, to nie daje to gwarancji, że Microsoft ugnie się pod presją użytkowników. Stąd też warto zdawać sobie sprawę, w jakiej sytuacji będą użytkownicy i czy mogą liczyć, że w razie potrzeby znajdzie się sposób, aby jednak zwiększyć zasób posiadanych licencji XP.

XP: stop dla detalu

Użytkownicy indywidualni lub małe firmy, które zaopatrują się w licencje na rynku detalicznym, nie mają żadnej szansy na zakup licencji po 30 czerwca br. Dotyczy to wszystkich kanałów, a więc zamówień składanych przez Internet bezpośrednio w Microsofcie, a także wszystkich wersji (pełnej, OEM i upgrade). Najwięksi producenci komputerów PC i notebooków już ponad pół roku praktycznie zrezygnowali z detalicznej sprzedaży sprzętu wyposażonego w preinstalowany system Windows XP. Nie oznacza to, że stał się on niedostępny. W przypadku firm i korporacji zawsze była to opcja i użytkownik decydował, jaką wersję systemu chce mieć. W teorii dotyczy to również odbiorców indywidualnych, ale klienci detaliczni, np. z małych firm, często nie zdają sobie sprawy, że również mają taki wybór.

Oprócz tego, producenci sprzętu wykorzystujący wersję OEM nie mają obowiązku dostarczania go z kopią systemu lub dyskiem instalacyjnym, umożliwiającym downgrade z Vista do XP. Jeśli ktoś kupił PC lub notebooka z Windows Vista, a teraz chciałby wrócić do XP, to do 30 czerwca br. ma jeszcze możliwość nabycia licencji pozwalającej na przejście do XP (wersja FPP) i zainstalowanie go jako modyfikacji Visty.

Wersje OEM

Po 30 czerwca br. producenci OEM będą mogli preinstalować XP Pro (nie dotyczy to wersji Home) w przypadku zamówień na 25 lub więcej sztuk sprzętu wyposażonego w licencje na Vista Business lub Ultimate. Nieco dłuższy termin mają tylko producenci tzw. kadłubków (white-box), którzy kupili licencję określaną jako System Builder, której zasady są podobne do licencji Direct OEM. Mogą oni instalować XP do 31 stycznia 2009 r.

Jeśli ktoś będzie chciał kupić mniej niż 25 komputerów, to ich sprzedawca będzie mógł oferować je tylko z preinstalowanym systemem Vista. Gdy są to wymienione wyżej wersje Vista, istnieje jednak możliwość samodzielnego downgrade'u do XP, jeśli tylko producent komputera udostępni odpowiedni dysk instalacyjny (nie ma takiego obowiązku) lub użytkownik ma własne kopie XP Pro.

Użytkownicy licencji masowych (Volume) mają nieco większe możliwości. Mogą instalować XP Pro jako downgrade do dowolnej wersji Vista, a nie tylko Business i Ultimate. Do tego celu można wykorzystać już posiadane dyski instalacyjne, ale nawet po 30 czerwca Microsoft na żądanie będzie je dostarczał dla tego typu odbiorców. Jak jednocześnie podkreśla rzecznik Microsoftu, licencje Volume są dostępne nie tylko dla dużych korporacji, instytucji lub agencji rządowych, ale również dla małych firm, które chcą kupić Windows np. dla 5 komputerów.

Oprogramowanie, takie jak Windows, jest na rynku oferowane również przez firmy usługowe w formie licencji na użytkownika opłacanych miesięcznie. Jest to tzw. licencja Microsoft Service Provider License Agreement, która należy do usługodawcy, a nie użytkownika. Na razie nie jest jasne, czy po 30 czerwca br. będzie możliwa taka sprzedaż nowych instalacji XP. Sprawa ma zostać oficjalnie wyjaśniona przed końcem lutego. Rzecznik Microsoftu wyjaśnia jedynie, że tego typu umowy licencyjne były zawierane na określony czas i dlatego terminy zakończenia sprzedaży XP ich nie dotyczą.

Migrować do Visty?

W przypadku użytkowników biznesowych, podstawowe pytanie brzmi: Czy ewentualny upgrade do Visty można uzasadnić większą wydajnością, zwiększeniem sprzedaży produktów, lepszą obsługą klientów lub zmniejszeniem kosztów utrzymania systemu IT. Pod tymi względami Vista musi konkurować z innymi technologiami IT, które potencjalnie oferują szybszy zwrot z inwestycji, jak modernizacja centrów danych lub lepsza integracja systemów firmy z systemami partnerów. Ponieważ środki na rozwój i unowocześnianie IT są ograniczone, Vista często przegrywa podczas ustalania priorytetów nowych inwestycji. Opinie takie potwierdzają wyniki ankiety opublikowanej pod koniec stycznia tego roku przez Gartner Group.

Według Microsoftu opory przed upgrade'em z Windows XP do to typowa reakcja rynku na nowy system operacyjny. Z reguły trwa ona około roku po premierze, później nastawienie użytkowników zaczyna się zmieniać i petycje dotyczące utrzymania dostępności starej wersji oprogramowania, takie jak inicjatywa Infoworld, tracą znaczenie.

Infoworld odpowiada na to pytaniem, co znaczy określenie "w końcu", a także jakie lepsze niż Vista funkcje zaoferuje Windows 7, którego beta - według nieoficjalnych informacji - ma się pojawić już w roku 2009? Oprócz tego, nawet jeśli Microsoft nie przejmuje się masową odpowiedzią i podpisami pod petycją Infoworld, to powinien przyznać, że wciąż niewiele firm postawiło upgrade do Vista jako zadanie priorytetowe na liście inwestycji w IT.

Stopniowy koniec wsparcia technicznego

Oczywiste jest to, że użytkownicy Windows XP będą mogli korzystać z tego systemu tak długo jak zechcą. Zniechęcić ich mogą terminy zakończenia wsparcia technicznego. Jego wersja podstawowa (mainstream support) będzie oferowana tylko do 14 kwietnia 2009 r., a tzw. wersja rozszerzona Extended do 8 kwietnia 2014 r. W okresach tych Microsoft będzie zapewniał poprawki dotyczące bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o inne istotne zmiany, określane jako hot-fix, to po 14 kwietnia 2009 r. będą one oferowane tylko jako płatna opcja dla użytkowników korporacyjnych, którzy do 14 lipca 2009 r. podpiszą odpowiednią umowę.


TOP 200