BlackBerry stawia na oprogramowanie sterujące samochodami

BlackBerry przeżywa ostatnio ciężkie chwile. Firma wycofała się ostatecznie z rynku smartfonów (przekazując prawa do używania tej marki chińskiemu producentowi takich urządzeń), a jej wyniki finansowe pogarszają się z miesiąca na miesiąc. Mając to na uwadze, kanadyjska korporacja stawia na zupełnie inny segment rynku – na oprogramowanie sterujące samochodami.

BlackBerry ma mianowicie nadzieję, że jej programistyczna platforma QNX pozwoli jej pisać oprogramowanie zarządzające samochodami. Chodzi tu oczywiście głównie o pojazdy autonomiczne, czyli takie którymi kieruje nie człowiek, ale inteligentne oprogramowanie.

Chcąc dalej rozwijać takie oprogramowanie, firma otworzyła w Ottawie w połowie grudnia centrum deweloperskie, które będzie pracować nad aplikacjami zarządzającymi autonomicznymi samochody oraz programistyczną platformą należącą do rozwiązań z grupy „connected cars”. To oprogramowanie dzięki któremu samochody mogą wymieniać zarówno między sobą, jak i ze zdalnymi serwerami, dane opisujące ich stan techniczny jak i warunki panujące na drodze.

Zobacz również:

  • BlackBerry dzięki cyberbezpieczeństu z zyskiem po Q1 2023
  • Kolejny producent pojazdów EV wspiera standard ładowania Tesli

BlackBerry uzyskał już nawet stosowne pozwolenie wydane przez rząd kanadyjski, dzięki któremu takie samochody będą mogły być testowane podczas jazdy po publicznych drogach Ottawy. Korporacja szacuje, że jej pierwsza samochodowa platforma QNX będzie gotowa pod koniec 2018 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200