Black Hornet PD-100: najmniejszy na świecie wojskowy dron

Armia amerykańska – a konkretnie U.S. Marine Corps – testuje kieszonkowy dron. To najmniejszy na świecie helikopter. Obiekt jest tak mały iż mieści się na dłoni i kiedy jest w powietrzu, trudno go dostrzec z ziemi.

Urządzenie nosi nazwę Black Hornet PD-100, jest wyposażone w trzy kamery i może przebywać w powietrzu prawie pół godziny, oddalając się w tym czasie od miejsca startu o prawie 2 kilometry. Na jego pokładzie znajduje się moduł GPS oraz komputer co oznacza, że może realizować automatycznie zaprogramowane wcześniej misje.

W ocenie armii Black Hornet PD-100 może być bardzo przydatny na polu walki, wykonując różnego rodzaju loty rekonesansowe i przekazując na żywo do punktu dowodzenia obrazy wideo rejestrowane w czasie rzeczywistym. Jedna kamera nakierowana jest do przodu, druga do dołu, a trzecia do tyłu pod kątem 45 stopni w stosunku do ziemi.

Black Hornet PD-100: najmniejszy na świecie wojskowy dron

Dron był już testowany w Afganistanie, gdzie w opinii wojskowych sprawdził się doskonale na polu walki. Black Hornet PD-100 jest dziełem norweskich inżynierów i produkuje go norweska firma Prox Dynamics. Ujawniła ona niedawno, że pracuje obecnie nad kolejną wersją drona, tym razem przystosowanego do latania w nocy. Będzie to dron wyposażony w noktowizory, kamery na podczerwień i inne urządzenia zdolne rozpoznawać otoczenie w całkowitej ciemności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200