Biznesowe tablety z Windows 8 zadebiutują w lutym

Microsoft poinformował, że urządzenia Surface Pro - czyli biznesowa wersja tabletów z Windows 8 - pojawią się w sprzedaży 9 lutego. To blisko miesiąc później niż początkowo deklarowali przedstawiciele koncernu z Redmond.

Urządzenia nazywane potocznie Surface Pro (pełna nazwa to Surface for Windows 8 Pro) to , pracujące pod kontrolą Windows 8 Pro i wyposażone w procesor Intel Core i5. Choć wizualnie są one podobne do dostępnych już w sklepach modeli Surface, to różni je od nich bardzo wiele - przede wszystkim zastosowanie pełnoprawnej wersji Windows 8 oraz procesora x86 (co pozwala na uruchamianie na nich dowolnego oprogramowania napisanego z myślą o wcześniejszych wersjach Windows).

"Zwykłe" Surface’y - te przeznaczone raczej dla użytkowników domowych - dysponują procesorem mobilnym ARM oraz dostosowaną do niego wersją Windows 8 (to Windows RT). To sprawia, że można na nich uruchamiać wyłącznie aplikacje napisane na tę platformę (dostępne w serwisie Windows Marketplace). Jego posiadacze nie mają więc dostępu do gigantycznej bazy istniejącego już windowsowego oprogramowania - wyjątkiem jest MS Office (Microsoft przygotował dla nich specjalną wersję pakietu, która dołączana jest do systemu).

Zobacz również:

Microsoft początkowało deklarował, że modele z serii Surface Pro będą dostępne na rynku najpóźniej w 90 dni po oficjalnej premierze Windows 8 (która miała miejsce 24 października). Później pojawił się termin 29 stycznia, ale on również okazał się plotką; teraz koncern oficjalnie poinformował, że sprzedaż rozpocznie się jeszcze później - 9 lutego. Co więcej, urządzenia początkowo dostępne będą jedynie w USA i Kanadzie.

Surface Pro wyposażony jest w procesor Intel Core i5 oraz układ graficzny Intel HD4000. Urządzenia ma oczywiście dotykowy ekran, odłączaną klawiaturę (łączy się ona z ekranem magnetycznie - razem urządzenie tworzą notebooka, po odczepieniu klawiatury otrzymujemy tablet) oraz wysuwaną podstawkę.

Microsoft zamierza wprowadzić na rynek dwa modele Surface Pro - z 64 GB oraz 128 GB pamięci (będą one kosztować, odpowiednie, 899 i 999 USD). To cena samego tabletu, za klawiaturę trzeba dopłacić 120 USD (za miękką Touch) lub 129 USD (klasyczną, z plastikowymi, sztywnymi klawiszami - Type). W zestawie znajduje się również rysik.

Koncern przy okazji poinformował, że możliwe jest kupienie samego tabletu Surface RT (czyli wersji z procesorem ARM), bez dołączonej klawiatury. Urządzenie wyposażone w 64 GB pamięci kosztguje 599 USD (wersja z klawiaturą kosztuje o 100 USD więcej).


TOP 200